Warzywa ostro podrożały

i

Autor: Marcin Wziontek/SUPER EXPRESS Warzywa ostro podrożały

Potężna podwyżka warzyw! Kogo na to stać?

2021-08-05 10:42

Ceny warzyw mogą zaliczyć gwałtowny wzrost i to aż o 30 procent. Do tej pory plantatorzy zajmujący się hodowlą papryki narzekali na znaczny spadek cen i problemy ze zbyciem towaru. Jak jednak dowiedziało się RMF FM, przez szybsze zakończenie okresu wegetacji, warzyw będzie mniej, a to może spowodować wzrost cen. Do tego na niekorzyść plantatorów działa pogoda, wiosenne przymrozki i opady gradu doprowadziły do zniszczenia plonów. Ekspert twierdzi, że ogórki, czy cukinia mogą podrożeć nawet o 30-40 procent i to już na przełomie sierpnia i września.

Ceny warzyw chwilowo są dosyć niskie, ale lada chwila mogą wystrzelić

Na temat cen warzyw wypowiadał się Paweł Myziak ze Zrzeszenia Producentów Papryki RP. W materiale dla portalu warzywa.pl zaznaczył, że jesteśmy w pełni sezonu warzyw ciepłolubnych, a mimo tego aktualne ceny nie gwarantują plantatorom nawet opłacalności produkcyjnej. Do tego kondycja polskich ogórków na polach i cukinii jest coraz słabsza. Z czasem doprowadzi to do niekorzystnej sytuacji dla konsumentów. Myziak zaznaczył, że choć będą nowe nasadzenia, to na przełomie sierpnia i września może dojść do wzrostu cen nawet o 30-40 procent.

ZOBACZ: Ceny rekordowo idą w górę. Najbardziej drożeje paliwo, żywność i energia. Są twarde dane o rekordowej inflacji

Nowa moda, warzywa na balkonie

Towaru będzie mniej na rynku, więc ceny warzyw wzrosną o ponad złotówkę za kilogram

Myziak zaznacza, że sporo warzyw trafi na eksport. Z reguły w drugiej połowie sierpnia plony sprzedawane są do państw ościennych, bo wtedy w krajach z południa Europy kończy się produkcja warzyw ciepłolubnych i zagraniczni kontrahenci korzystają z polskich towarów. Ekspert ostrzega jednak, że w efekcie będzie ich mniej na polskim rynku, co doprowadzi do wcześniej wspomnianego wzrostu cen.

Jak wskazuje RMF FM kilogram cukinii czy papryki kosztował rok temu ok. czterech złotych, a za miesiąc możemy zapłacić już ponad złotówkę więcej. Dodatkowo plantatorom mogą zaszkodzić warunki pogodowe. Synoptycy zapowiadają kolejne burze z gradem, które mają niszczycielski wpływ na plony. 

Sonda
Gdzie kupujesz warzywa?

Wzrost cen warzyw to tylko jeden z wielu problemów

Możliwe, że pogoda wpłynie nie tylko na ceny warzyw, ale też owoców. Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw Witold Boguta w rozmowie z RMF FM przyznał, że większe szkody dotyczące owoców jagodowych odnotowano na Lubelszczyźnie. Mniejsze straty były w rejonie Grójca (woj. mazowieckie). Dlatego plantatorów niepokoją zapowiedzi synoptyków o niszczycielskim żywiole.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze