W pandemii musieli zamknąć sklep odzieżowy, teraz powódź zniszczyła im sklep z pamiątkami. „Nie mamy nic, wszystko spłynęło”

i

Autor: Sklep pod Aniołem Pamiątki Kłodzko/ Facebook

Biznes

Powódź 2024. Jak przedsiębiorca powinien zawiesić zalany biznes?

2024-09-26 15:50

Na skutek powodzi ucierpiało wielu przedsiębiorców. Jeśli woda "zabrała" biznes, powinniśmy jak najszybciej zawiesić działalność gospodarczą. W czasie zawieszenia działalności nie trzeba płacić składek ani podatków. Procedura zawieszenia nie jest przy tym skomplikowana. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że jest to rozwiązanie wyłącznie dla tych mikroprzedsiębiorców, którzy nie zatrudnają pracowników. Od czego zacząć?

Rząd oferuje cały katalog pomocy dla przedsiębiorców. Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Zawieszenie działalności gospodarczej możemy zrobić elektronicznie poprzez profil zaufany, posiadając e-dowód , albo osobiście we właściwym urzędzie gminy. Data rozpoczęcia zawieszenia może pokrywać się z datą złożenia wniosku, ale możesz też wskazać datę wcześniejszą lub późniejszą niż złożenie wniosku. Okres zawieszeni nie może być jednak krótszy niż 30 dni.

Datę wznowienia możemy od razu wskazać we wniosku. Jeśli tego nie zrobimy działalność będzie zawieszona bezterminowo, dopóki jej przedsiębiorca nie wznowi albo nie wykreśli. Zawieszenie jest bezpłatne. W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie musi wyliczać i uiszczać zaliczek na podatek dochodowy. Na stronie biznes.gov.pl, znajdziemy listę co jest dozwolone w trakcie zawieszenia. 

Niezależnie od opcji zawieszenia działalności gospodarczej, przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mają cały "katalog" pomocy rządowej m.in.: przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mają wydłużone terminy płatności podatków VAT, PIT i CIT. Ministerstwo Finansów także zrefunduje do 2 tys. zł zakup kasy fiskalnej, tym którzy utracili je w trakcie powodzi. Ponadto przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku powodzi mogą opłacić składki w późniejszym terminie. Muszą jedynie złożyć specjalne oświadczenie do ZUS. Wiadomo też, że w pracach prowadzonych ze Związkiem Banków Polskich ujęto także odroczenie spłat kredytów dla firm, które zostały poszkodowane przez powódź. 

Przedsiębiorcy mogą rozłożyć na raty mogą wnioskować o rozłożenie na raty należności podatkowych (wniosek RAT-Z), umorzenie zaległości podatkowej (wniosek UZ-M), lub odroczenie terminu zapłaty należności podatkowej (wniosek TER-Z).

We wniosku należy opisać swoją sytuację i uzasadnić dlaczego potrzebujemy ulgi. Co istotne, wniosek mogą złożyć nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby fizyczne. Wnioski składać można poprzez biznes.gov.pl, lub konto w e-Urzędzie Skarbowym, jak i w samej placówce Urzędu Skarbowego. 

Zgodnie z zapowiedzią resrtu pracy i polityki społecznej przedsiębiorcy mogą również uzyskać pomoc w wypłacie wynagrodzeń dla pracowników. Zgodnie z zapowiedzią Agnieszki Dziemanowicz-Bąk szefowej resortupracy, "przedsiębiorcy mogą wnioskować do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o środki nieoprocentowane na wypłatę pensji".

Pieniądze to nie wszystko - Witold Modzelewski

QUIZ PRL. Jakie baśnie towarzyszyły Twojemu dzieciństwu w PRL?

Pytanie 1 z 15
Jakiego miasta dotyczy legenda o Bazyliszku, który mieszkał przy ul. Krzywe Koło?
QUIZ PRL. Jakie baśnie towarzyszyły Twojemu dzieciństwu w PRL?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze