O przynależność do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zabiega 41 miast i gmin o łącznej powierzchni 2553 km kwadratowych. (Dla porównania stolica zajmuje powierzchnię 517,24 km kwadratowych). Mieszka w nich blisko 2,3 mln osób, o 0,5 mln więcej niż w Warszawie. Utworzeniu nowej metropolii niesie ze sobą nowe możliwości rozwoju dla Śląska i Zagłębia, m.in. wpłynie pozytywnie na transport publiczny, kolejowy i drogowy, a także poprawi jakość życia mieszkańców – uważa Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
Podpisanie rozporządzenia stanowi ważny etap realizacji ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim, którą Sejm uchwalił 9 marca br. Projekt ustawy prowadził szef MSWiA, Mariusz Błaszczak. Zgodnie z rozporządzeniem, metropolia zostanie utworzona 1 lipca 2017 r.,natomiast zacznie działać od 1 stycznia 2018 roku. Utworzenie metropolii dla Górnego Śląska i Zagłębia stanowi jedną z obietnic wyborczych PiS.
ZOBACZ: Ruszył program „Mieszkanie plus”. Inaugurowano go w Katowicach
- Na pewno dla tego regionu gospodarczego Polski to jest niezwykle ważny dokument, a też nie ukrywamy, że my wiążemy nadzieję z tym, że właśnie rozwój gospodarczy, potencjalny rozwój tej metropolii będzie wpływał pozytywnie na rozwój gospodarki w całym naszym kraju i stanie się ważnym elementem, ważną częścią strategii gospodarczej, która jest realizowana przez nasz rząd – powiedziała cytowana przez Polskie Radio premier Beata Szydło.
PATRZ: W Katowicach ruszył Europejski Kongres Gospodarczy
Zgodne z ustawą, od 1 lipca rolę pełnomocnika do spraw utworzenia związku metropolitalnego będzie pełnił prezydent miasta Katowice. To on ma odpowiadać za przygotowanie związku pod względem organizacyjnym i prawnym, m.in. za opracowanie statutu związku. Związek będzie miał 5-procentowy udział w podatku PIT płaconym przez mieszkańców z metropolii, co pozwoli mu uzyskać ponad 300 mln zł rocznie. Dodatkowe środki będą pochodzić ze składek miast członkowskich.
Przyjęta 9 marca przez Sejm ustawa o związku metropolitalnym w woj. śląskim 4 kwietnia została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. 24 kwietnia pomysł utworzenia związku metropolitalnego pozytywnie zaopiniował Sejmik Woj. Śląskiego. 29 maja odbyło się uroczyste przyjęcie uchwały w sprawie złożenia do rządu wniosku o utworzenie związku metropolitalnego.
Oprac. na podst. gzm.org.pl, polskieradio.pl