Praca - zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.com

Kryzys w Polsce

Powstanie lista zawodów, w których nie będzie można zatrudniać obcokrajowców

2022-12-21 19:55

Jeśli na polskim rynku pracy wzrośnie liczba bezrobotnych rząd wprowadzi nietypowe rozwiązanie. Powstanie lista zawodów, w których nie będzie można zatrudniać obcokrajowców.

Zmiany w ustawie o zatrudnianiu cudzoziemców

"Regulacja ta będzie miała charakter fakultatywny i zostanie zastosowana, gdy stopa bezrobocia oraz liczba osób objętych zwolnieniami grupowymi będzie świadczyła o trudnej sytuacji na lokalnych rynkach pracy" - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Taka opcja zostanie uwzględniona w nowej wersji projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, nad którą pracuje resort rodziny - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Test rynku pracy. Czy zostanie zlikwidowany?

Aktualnie, by zapobiec nadmiernemu napływowi zagranicznych pracowników stosowany jest "test rynku pracy". Test polega na tym, że pracodawca chcący zatrudnić cudzoziemca, najpierw musi zapytać starostę, czy w polskich rejestrach są bezrobotni, którzy mogliby podjąć taką pracę. Te osoby mają pierwszeństwo przed obcokrajowcami w otrzymaniu posady - wyjaśnia "DGP". Ministerstwo chce zrezygnować z tego testu - zaznaczając, że wydłuża on całą procedurę.

MSWiA nie zgadza się na zmiany. Marlena Maląg o alternatywnym rozwiązaniu

Na rezygnację z testu i wprowadzenie tego typu zmian nie zgadzają się przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

"Nie wydaje się zasadna likwidacja tzw. testu rynku pracy w odniesieniu do wszystkich cudzoziemców z krajów trzecich (...). Pracownicy tacy mogą wydawać się atrakcyjni dla firm, gdyż są skłonni do wykonywania zajęć gorzej płatnych. Trzeba wziąć pod uwagę także względy bezpieczeństwa w naszym kraju" - powiedział Bartosz Grodecki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji cytowany przez "DGP".

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej proponuje więc bezpieczną alternatywę dla stosowanego aktualnie "testu".

"W związku z uwagami kwestionującymi brak tzw. testu rynku pracy w projektowanych przepisach, zamiast takiego nieefektywnego mechanizmu, proponujemy szczególne rozwiązanie, które pozwoli na odmowę udzielenia zezwolenia na pracę" - poinformowała Marlena Maląg w odpowiedzi do MSWiA. 

Wyjaśnia, że "w przypadku znacznego pogorszenia się sytuacji na lokalnych rynkach pracy resort rodziny będzie mógł w drodze rozporządzenia wprowadzić obowiązek wydania przez starostów listy zawodów i rodzajów prac, w których nie będą udzielane zezwolenia obcokrajowcom" - przytacza Dziennik Gazeta Prawna.

Sonda
Co jest lepszym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach: praca na etacie, czy własny biznes?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze