– Nasze doświadczenie w zarządzaniu specjalnymi strefami ekonomicznymi, a zwłaszcza dynamiczny rozwój zarządzanego przez ARP S.A. i oddalonego od Ząbkowic o zaledwie niecałe 60 kilometrów Euro-Parku Kobierzyce są rękojmią sukcesu tego przedsięwzięcia. Dzięki m.in. inwestycjom w specjalnych strefach ekonomicznych Dolny Śląsk jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów Polski. Otrzymujemy liczne zapytania od inwestorów zainteresowanych budową swoich zakładów na tym terenie – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu ARP S.A.
EURO-PARK Ząbkowice ma być już kolejną inwestycją typu greenfield i ma stanowić gigantyczny ośrodek przemysłu. Projekt będzie mógł zostać zrealizowany dzięki przekazaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa działki inwestycyjnej o powierzchni 125 ha. Teren dotychczas nieużywany stanie się fundamentem, na którym będzie się rozwijał przemysł przyszłości. Jak wskazał p.o. dyrektora generalnego KOWR Grzegorz Pięta tego typu inwestycja to także wiele miejsc pracy na terenach wiejskich i potężny zastrzyk dla rozwoju gospodarki.
Czytaj również: Aż 30 proc. więcej przesyłek z Chin do Polski
Ząbkowice Śląskie położone są w południowej części województwa dolnośląskiego, około 60 km od Wrocławia. Powstanie kompleksu EURO-PARK ma by potężnym zastrzykiem rozwojowym dla regionu, które umożliwi szereg inwestycji absorbujących mieszańcową ludność.
– Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa od dawna zagospodarowuje nieruchomości nierolne znajdujące się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa pod inwestycje. Obecnie posiada swoje grunty w 9 Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Z oferty KOWR skorzystało już wiele światowych koncernów. Cieszymy się, że grunty należące do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa mogą zostać również wykorzystane do utworzenia EURO-PARKu Ząbkowice. Jego powstanie niewątpliwie przyczyni się do rozwoju gospodarczego całego regionu – powiedział Grzegorz Pięta, p.o. dyrektora generalnego KOWR.
Podpisanie listu intencyjnego to początek drogi, w następnych etapach przeprowadzonych zostanie szereg prac formalno-prawnych i przygotowanie wszelkiej koniecznych dokumentów do budowy. W ramach porozumienia ARP S.A. i KOWR obie instytucje zobowiązały się do przeprowadzenia niezbędnych analiz prawnych, ekonomicznych i technicznych.
Zobacz także: 4,2 mld zł na walkę ze skutkami pandemii koronawirusem
– Jako parlamentarzysta z południa Dolnego Śląska obserwujemy na co dzień nierównomierny rozwój terytorialny, który skazuje mniejsze społeczności na wykluczenie. Dzięki klimatowi dla rozwoju jaki tworzy Pan Prezydent Andrzej Duda oraz aktywności Pana Premiera Mateusza Morawieckiego udało się skutecznie rozpocząć realizację wielu kluczowych inwestycji. Wykorzystanie istniejących potencjałów oraz wola współpracy instytucji rządowych doprowadziła do podpisania porozumienia, które dla całego regionu będzie nowym otwarciem i szansą zaistnienia na mapie gospodarczej Dolnego Śląsk – powiedział obecny podczas podpisania listu intencyjnego Marcin Gwóźdź, poseł Prawa i Sprawiedliwości z okręgu ząbkowickiego.