PPK – czas na samorządy

i

Autor: Shutterstock

PPK – czas na samorządy

2020-12-07 14:53

Pracownicze Plany Kapitałowe to program dobrowolnego, długoterminowego oszczędzania dla wszystkich Polaków, w którym uczestniczą pracownicy, pracodawcy oraz państwo. Dotychczas do programu przystąpiło ponad 1,2 miliona uczestników, którzy zgromadzili na swoich rachunkach ponad 2 mld złotych. 1 stycznia 2021 roku nadejdzie czas na wprowadzenie PPK w jednostkach samorządowych. Przyjrzeliśmy się ofercie PPK proponowanej przez największe w Polsce towarzystwo funduszy inwestycyjnych – PKO TFI. Zwróciliśmy szczególną uwagę na ułatwienia, które pomogą samorządom wdrożyć program PPK z pomocą PKO TFI, a także na korzyści, na które mogą liczyć jednostki samorządu terytorialnego, jeśli zdecydują się na wybór PKO TFI.

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązkiem utworzenia PPK zostaną objęte jednostki sektora finansów publicznych, w tym samorządy. Pracodawcy z tego sektora do 26 marca 2021 r. mają czas, żeby utworzyć PPK w swoich firmach, a najpóźniej do 10 kwietnia 2021 r. muszą zapisać pracowników do wybranego programu. Warto jednak przypomnieć, że od 1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP), która istotnie wpływa na proces wyboru instytucji finansowej. Jednak do tego czasu jednostki sektora finansów publicznych, zawierając umowę o zarządzanie PPK, nie muszą stosować się do nowych przepisów PZP.

250 TYS. PRACOWNIKÓW SAMORZĄDÓW

Samorządy są jednym z największych pracodawców w kraju. W administracji samorządowej pracuje ponad ćwierć miliona osób. Choć ich pracodawcy muszą wdrożyć u siebie PPK, to sami pracownicy do PPK nie mają obowiązku się zapisać. Dla pracowników PPK niosą ze sobą jednak wiele korzyści. WPPK mogą nie tylko systematycznie oszczędzać, lecz także stale powiększać swój kapitał na przyszłość. Do pieniędzy uzbieranych przez pracownika dokłada się bowiem pracodawca, a państwo dorzuca jeszcze opłatę powitalną (250zł) oraz dopłatę roczną (240zł). Uczestnik PPK w dużej mierze sam decyduje, jaką część swojej pensji chce co miesiąc przekazywać do PPK. Co do zasady obowiązkowo jest to 2 proc. wynagrodzenia, ale pracownik może podwyższyć składkę do 4 proc. Z kolei pracodawca dokłada do tego obowiązkowo 1,5 proc. wynagrodzenia i dodatkowo może dołożyć jeszcze 2,5 proc. Warto pamiętać, że oszczędności zgromadzone przez pracowników w PPK są prywatną własnością uczestników programu i mogą być dziedziczone.

OBOWIĄZKI SAMORZĄDÓW PRZY WDRAŻANIU PPK

Ustawa o PPK nałożyła na pracodawców, w tym także na jednostki samorządu terytorialnego, wiele obowiązków związanych  udziałem w PPK. Muszą oni wybrać instytucję finansową, która dla pracowników utworzy rachunki PPK, zawrzeć z nią z umowę o zarządzanie PPK, a także umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. Pracodawcy zobowiązani są także terminowo i prawidłowo obliczać, pobierać oraz przekazywać wpłaty do wybranej instytucji finansowej, gromadzić i archiwizować dokumentację dotyczącą PPK, a także przekazywać pracownikom oraz wybranej instytucji finansowej informacje związane z utworzonymi PPK. Żeby szybko i skutecznie przeprowadzić cały proces wdrażania PPK w firmie, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie i wsparcie ze strony wybranej instytucji finansowej.

WYBÓR INSTYTUCJI FINANSOWEJ OFERUJĄCEJ PPK

Pracodawca, w tym także jednostka samorządu terytorialnego, zobowiązany jest do wyboru instytucji finansowej, w której utworzy PPK i która będzie zarządzała programem. Przed zawarciem umowy o zarządzanie PPK, musi on zweryfikować, czy wybrana instytucja finansowa znajduje się w ewidencji PPK. Pracodawca wybiera ją w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeśli takich nie ma, w porozumieniu z reprezentacją pracowników. Jeżeli na miesiąc przed upływem terminu, w którym pracodawca ma obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK, nie zostanie osiągnięte porozumienie co do wyboru instytucji finansowej, decyzja w tym zakresie należy do pracodawcy.

UWAGA!

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w tarczy antykryzysowej 4.0 wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu lub województwa mają prawo wybrać instytucję finansową również w imieniu podlegających sobie jednostek. Oznacza to, że instytucje, takie jak szkoły, biblioteki, przedszkola czy publiczne zakłady opieki zdrowotnej, nie muszą samodzielnie przeprowadzać całego procesu związanego z wyborem instytucji finansowej.

LICZY SIĘ DOŚWIADCZENIE

Zastanawiając się nad wyborem instytucji, z którą samorząd będzie współpracował w ramach PPK, trzeba sprawdzić proponowane przez instytucję finansową warunki zarządzania środkami gromadzonymi w PPK. Warto też zwrócić uwagę na jej dotychczasowe osiągnięcia we wdrażaniu PPK u pracodawców. PKO TFI może pochwalić się tu bardzo dużym doświadczeniem. Blisko 40 proc. największych firm w Polsce (zatrudniających powyżej 250 pracowników i ich mniejsze spółki z grup kapitałowych) w pierwszym etapie wybrało PKO TFI na instytucję finansową zarządzającą ich PPK. Wśród nich jest ponad kilkaset firm z udziałem samorządów lub Skarbu Państwa, takich jak np. szpitale, uzdrowiska, zakłady wodociągów i kanalizacji. Obecnie towarzystwo to zarządza pieniędzmi ponad 1mln klientów, dzięki czemu jest największym towarzystwem funduszy inwestycyjnych w Polsce. Przedsiębiorstwa, które zdecydują się wybrać ofertę PKO TFI, na pewno docenią też ponad 22-letnie doświadczenie tej instytucji w tworzeniu produktów inwestycyjnych i zarządzaniu nimi, a także wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu funduszami opartymi o model cyklu życia, na którym oparte są PPK.

KOMPLEKSOWE WSPARCIE

Pracodawcy mogą liczyć na wsparcie wybranej instytucji finansowej na wszystkich etapach przygotowań. PKO TFI udostępnia samorządom wzory dokumentów wymaganych w procesie tworzenia i obsługi PPK oraz w późniejszym funkcjonowaniu PPK. W sukurs przychodzą również nowe technologie. W szczególności kluczem do sukcesu jest dobrze przygotowany system informatyczny, dostarczony przez PKO TFI do obsługi PPK. PKO TFI stworzyło bezpłatną, prostą i intuicyjną Aplikację iPPK, która w przyjazny sposób pomoże wdrożyć zmiany, a następnie ułatwi obsługę. Drugim rozwiązaniem informatycznym oferowanym przez PKO TFI jest interfejs API, który umożliwi pracodawcom zainteresowanym pełną integrację Aplikacji i PPK z ich systemem kadrowo-płacowym. Dzięki temu będzie możliwe pełne zautomatyzowanie czynności, które musiałyby być wykonywane ręcznie przez pracownika. PKO TFI przygotowało również materiały edukacyjno-informacyjne dla pracodawców w formie elektronicznej, co z uwagi na zagrożenie pandemią COVID-19 nabiera większego znaczenia. Pracownicy, na rzecz których prowadzone będą PPK, mają dostęp do największej sieci oddziałów dedykowanych do obsługi PPK w Polsce (ok. 1000 oddziałów PKO Banku Polskiego), gdzie mogą składać dyspozycje dotyczące PPK. PKO TFI umożliwia pracownikom także dostęp online do rejestru w PPK.

PPK – TWOJE PRYWATNE OSZCZĘDNOŚCI

Wprowadzając PPK, rząd chce przekonać Polaków do dobrowolnego systematycznego odkładania pieniędzy na czas po zakończeniu kariery zawodowej. Może się okazać, że świadczenia z ZUS nie wystarczą na utrzymanie, a pieniądze z PPK mogą być dodatkowym zastrzykiem finansowym w czasie, kiedy już nie będziemy pracować. To nasze dodatkowe prywatne oszczędności, które mogą być dziedziczone. W PPK nie tylko odkładasz na emeryturę. Twoje pieniądze dla Ciebie pracują, ponieważ są na bieżąco profesjonalnie inwestowane i dzięki temu dalej pomnażają Twój kapitał. Obawiamy się długoterminowych inwestycji, ale uczestnicząc w PPK, powierzamy swoje oszczędności instytucjom finansowym, które spełnią rygorystyczne wymagania dotyczące doświadczenia, wiarygodności i kapitału własnego. Ograniczają one ryzyko inwestycyjne wraz z wiekiem uczestnika i dostosowują jego poziom do konkretnego etapu wżyciu oszczędzającego. Gdy jesteś młodszy, twoje pieniądze w PPK są lokowane w instrumenty finansowe o wyższym poziomie ryzyka (np. akcje), a gdy zbliżasz się do wieku emerytalnego –w instrumenty bezpieczniejsze (np. obligacje). W ten sposób zwiększa się możliwość osiągnięcia większych zysków z PPK przy jednoczesnym ograniczaniu ryzyka inwestycyjnego

PARTNEREM MATERIAŁU JEST PKO TFI

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze