W Polsce zaledwie co piąty niepełnosprawny ma pracę. W prasie i na portalach bardzo mało jest ogłoszeń skierowanych bezpośrednio do rencistów. To dziwne, bo zatrudnianie osób z grupą inwalidzką jest opłacalne dla pracodawców. Dlaczego? Ponieważ ponoszą oni znacznie mniejsze koszty, np. za opłaty ubezpieczeń społecznych, płacą też niższe podatki. Istnieje również możliwość dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.
Pracodawcy prawdopodobnie obawiają się, że osoby niepełnosprawne, ze względu na swój stan zdrowia, mogą być nieefektywnymi pracownikami. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Większość niepełnosprawnych ma za sobą lata poszukiwań porządnej pracy i świetnie zdaje sobie sprawę, jak o nią ciężko. Dlatego docenią podarowaną im szansę i będą starać się, żeby pracować jak najwydajniej. Również osoby z grupą inwalidzką często nie mają odwagi wyjść do ludzi i podjąć się stałej pracy. A przecież kontakty z innymi, dodatkowy dochód oraz aktywność zawodowa mogą pomóc w rehabilitacji i na pewno pozwolą przezwyciężyć uczucie odrzucenia czy bezradności.
Przystosowanie stanowiska
Część pracodawców mogą odstraszać też trudności związane z przystosowaniem miejsca pracy dla potrzeb osób niepełnosprawnych, np. stworzeniem odpowiednich warunków dla osób jeżdżących na wózku inwalidzkim. A więc stanowisko pracy powinno być wyposażone w odpowiednie sprzęty i dostosowane do potrzeb, wynikających ze stopnia niepełnosprawności pracownika. Warto jednak wiedzieć, że większość kosztów poniesionych na remont pracodawca może odzyskać. Między innymi na zakup środków trwałych, które będą częścią wyposażenia wnętrz, a związane są z przystosowaniem stanowiska, oraz na wytworzenie środka trwałego, który ma za zadanie przystosować zakład pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Jeśli pracodawca spełnia określone warunki, otrzyma zwrot kosztów od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (więcej na www.pfron.org.pl). Komplet odpowiednich dokumentów należy złożyć we właściwej dla miejsca zatrudnienia niepełnosprawnego jednostce organizacyjnej. Rozpatrzenie wniosku powinno nastąpić w ciągu 30 dni od daty jego złożenia. Pracodawcy muszą jednak pamiętać, że niepełnosprawny powinien być zatrudniony przez okres dłuższy niż 3 lata. Jeśli będzie pracował krócej, część otrzymanych środków trzeba będzie zwrócić. A więc za każdy miesiąc, którego zabraknie do 3 lat zatrudnienia, należy zwrócić 1/36 kwoty, chyba że pracodawca na zwolnione miejsce zatrudni w ciągu 3 miesięcy kolejną osobę niepełnosprawną, skierowaną przez powiatowy urząd pracy.
Warunki zatrudnienia
Osobom niepełnosprawnym przysługują nieco inne prawa niż zdrowym pracownikom. O tym jakie rozstrzyga stopień niepełnosprawności, który może być znaczny, umiarkowany lub lekki. Przede wszystkim czas pracy absolutnie nie może przekroczyć 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Przy umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności pracować można przez 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Niepełnosprawnym pracownikom należy się również codzienna 15-minutowa przerwa, przeznaczona na ćwiczenia rehabilitacyjne.
Inaczej wygląda też kwestia urlopów. Niepełnosprawnym przysługuje dodatkowych 10 dni wolnego. Prawo do nich nabywają po roku od daty orzeczenia stopnia niepełnosprawności. Żeby jednak je otrzymać, muszą mieć nie więcej niż 26 dni urlopu na zasadach ogólnych. Jeśli wybiorą się na turnus rehabilitacyjny, to przysługuje im jeszcze 21 dni wolnego, za które dostaną wynagrodzenie.