Adam Kulikowski (21 l.) z Białegostoku: Zanim wyjadę, muszę skompletować papiery
- W Polsce młodym ludziom jest ciężko znaleźć pracę, która pozwoli rozpocząć samodzielne, dorosłe życie. Odkąd dowiedziałem się o tym, że Niemcy otwierają rynek pracy dla Polaków, myślę, by tam szukać zajęcia. Mam nadzieję, że uda mi się zarobić pieniądze, dzięki którym po kilku latach wrócę do kraju i będę godnie tutaj żył. Przeraża mnie tylko jedno - formalności, które będę musiał załatwić zanim wyjadę do pracy. Zupełnie nie wiem, jakie dokumenty będą mi potrzebne.
OTO ODPOWIEDŹ:
Obowiązek meldunkowy
Każdy obywatel Polski planujący pobyt w Niemczech dłuższy niż 7 dni musi zameldować się w urzędzie meldunkowym (Einwonermeldeamt). Masz na to 7 dni. Jeżeli zamierzasz przebywać tu dłużej niż trzy miesiące, to jesteś zobowiązany do wystąpienia do urzędu meldunkowego o wydanie poświadczenia o "wspólnotowym prawie do pobytu" (Bescheinigung ueber das gemeinschaftliche Aufenthaltsrecht). Jak to zrobić? Należy złożyć oświadczenie, że posiadasz środki na utrzymanie, ubezpieczenie zdrowotne, umowę najmu i poinformować urząd o celu pobytu. Oświadczenie wydawane jest na okres do 5 lat.
Jak założyć konto w banku
O jego założenie na pewno poprosi cię pracodawca, który na rachunek bankowy będzie przelewał twoje wynagrodzenie. Zrobisz to w wybranym banku. Potrzebny ci będzie dokument tożsamości oraz poświadczenie z urzędu meldunkowego, że posiadasz w Niemczech stały adres. Najpopularniejszy rodzaj konta to tzw. Girokonto, czyli po prostu rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Korzystasz z niego na takich samych zasadach jak w Polsce, a więc wpływa na nie twoje wynagrodzenie, możesz też za jego pośrednictwem płacić rachunki. Otrzymasz również kartę płatniczą.