Fajerwerki

i

Autor: EASTNEWS

Nowy Rok 2023

Praca w Nowy Rok. Czy za pracę 1 stycznia można odebrać dzień wolny?

2022-12-30 17:07

W Nowy Rok nie wszyscy mają wolne. Są osoby, które tego dnia muszą iść do pracy. W tej grupie są m.in. personel medyczny, policjanci, ale i kierowcy autobusów, motorniczy, ochroniarze, pracownicy hoteli i gastronomii. Grupa jest bardzo duża. Ale czy za pracę w dzień ustawowo wolny od pracy należy im się inny dzień wolny? Jeśli tak, to kiedy pracodawca musi udzielić wolnego dnia za pracę 1 stycznia.

Wolne za pracę w Nowy Rok

Nowy Rok, czyli 1 stycznia 2023 roku to dzień ustawowo wolny od pracy. Ale nie wszyscy tego dnia mają wolne. Są zawody, które wymagają pracy 24 godziny na dobę w przysłowiowe świątek, piątek i niedzielę. Osobom pracującym 1 stycznia przysługują specjalne prawa. Jakie? Kodeks pracy wymienia listę miejsc pracy, które muszą być czynne w okresie świątecznym. Praca w niedziele i święta jest dozwolona m.in. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii; przy pracy zmianowej; w transporcie i komunikacji; przy pilnowaniu osób i mienia; w rolnictwie i hodowli; gastronomii; zakładach gospodarki komunalnej; zakładach opieki; ośrodkach kultury. Grupa osób pracujących 1 stycznia jest bardzo duża.

Praca w Nowy Rok - jak rozliczyć?

Czy w związku z tym, że muszą iść do pracy 1 stycznia w Nowy Rok są stratni finansowo? Żaden dzień dolny od pracy im nie przepada.  Osobie zatrudnionej na etacie, pracującej 1 stycznia należy się inny dzień wolny. Zgodnie z przepisami, pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy.  W zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w tym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 % wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto.

Sonda
Czy nowy rok będzie lepszy do poprzedniego?
Tańczące z promocjami 29.12.2022
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze