Praca zdalna

i

Autor: Materiały prasowe Praca zdalna

Pracownicy na kwarantannie tracą część pensji! I nie są tego świadomi

2021-12-03 14:34

Przebywasz w izolacji lub na kwarantannie, ale zdrowie pozwala ci pracować? Wielu Polaków decyduje się na taki ruch w dobie pandemii. Konieczne jest jednak zgłoszenie chęci pracy zdalnej pracodawcy poprzez odpowiednie oświadczenie. Jeśli nie dopełnisz tego obowiązku, z automatu dostaniesz niższą wypłatę. Ile stracisz? Mowa o 20 proc. pensji.

Skierowanie pracownika na test lub nałożenie na niego kwarantanny przez sanepid jest automatycznie rejestrowane na koncie pracodawcy w PUE. Dział kadr zakłada w związku z tym, że kwarantanna lub izolacja oznacza zwolnienie lekarskie i nalicza niższą pensję — 80 zamiast 100 proc. Dlatego kluczowe w przypadku możliwości pracy zdalnej, mimo kwarantanny, jest zgłoszenie tego faktu pracodawcy.

Konieczne oświadczenie

Gdzie znaleźć takie pismo? Najlepiej zgłosić się do działu kadr i o to podpytać, bo w każdej firmie wygląda to nieco inaczej. W większych i średnich firmach zazwyczaj dostępny jest formularz, w którym pracownik zobowiązuje się, że jego stan zdrowia pozwala na wykonywanie obowiązków mimo objęcia kwarantanną lub izolacją. Można go wypełnić online lub tradycyjnej formie i przekazać szefowi do akceptacji.

ZOBACZ: Kolejne kraje wprowadzają drastyczne obostrzenia. Co z Polską?

7 roślin, które oczyszczają powietrze w domu

Bez zgody pracodawcy nie da rady

Na stronie rządowej czytamy: "[...] jeżeli w związku z odbywaniem kwarantanny nie wystąpisz o zasiłek chorobowy oraz w uzgodnieniu ze swoim pracodawcą będziesz wykonywał pracę zdalną, prawo do zasiłku chorobowego nie będzie ci przysługiwało. Będzie natomiast przysługiwało ci wynagrodzenie za wykonaną pracę".

Większość rozumie to tak, że skoro nie występują o zasiłek, to dostaną pełną pensję bez konieczności podejmowania żadnych ruchów. Ale to tak nie działa. Wielu pracodawców obniży pensję, jeśli nie otrzyma stosownego oświadczenia, w którym pracownik wyrazi zgodę na wykonywanie pracy zdalnie w czasie kwarantanny lub izolacji i poprosi o wypłatę pensji za pracę w tym okresie.

Konieczność uzyskania zgody pracodawcy jest mocniej podkreślona na stronie Państwowej Inspekcji Pracy, gdzie czytamy: "W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. W takiej sytuacji pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe ani świadczenie pieniężne z tytułu choroby. W zamian za to pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie za pracę".

ZOBACZ: Pracodawco. Dobry pracownik nie ma wieku - zyskaj dofinansowanie!

Sonda
Czy byłeś lub jesteś objęty kwarantanną?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze