20 kwietnia minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro opublikował list, w którym informuje, że Rada Ministrów zaakceptowała jego wniosek o zwiększenie wynagrodzeń pracowników sądów. Od 1 stycznia 2016 r. wzrosną one o ponad 10 procent. Na ten cel przeznaczono 147 664 000 złotych.
Przeczytaj również: Zobacz, ile zarabia się w Warszawie
Od 2009 r. w sądownictwie nie było podwyżek płac. Dzięki zaproponowanym przez ministra sprawiedliwości zmianom, przeciętna podwyżka na etacie w sądzie wyniesie 350 złotych. Będą nią objęcie asystenci sądów, urzędnicy sądowi i pracownicy na stanowiskach pomocniczych.
Między innymi mają zostać wyrównane dysproporcje między tzw. apelacjami, czyli sądami apelacyjnymi. Po podwyżce przeciętne wynagrodzenie zatrudnionego na etat pracownika w każdej apelacji wyniesie 3777 zł, a w apelacji poznańskiej – 3907 złotych.
Może zainteresować cię także: Ile zarabia prezes w sektorze publicznym [SONDA]
Ponadto kuratorzy sądowi, a odrębnie również sędziowie i referendarze podlegający ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych dostaną podwyżkę, która wyniesie 5,5 procent. Zmiany zostały skonsultowane z kierownictwami apelacji oraz przedstawicielami związków zawodowych.
Źródło: ms.gov.pl