Dzień Pracownika Socjalnego. Szokująco niskie zarobki w opiece społecznej

i

Autor: Shutterstock Dzień Pracownika Socjalnego. Szokująco niskie zarobki w opiece społecznej

Pracownicy socjalni żyją gorzej niż ci, którym pomagają

2018-10-12 14:00

Programy społeczne, takie jak 500 plus czy 300 złotych na wyprawkę sprawiły, że Polska pod względem wydatków socjalnych zajęła zaszczytne pierwsze miejsce. Jednak nie wszystko wygląda tak różowo, pracownicy socjalni, którzy w dużej mierze zajmują się obsługą programów społecznych, sami klepią biedę.

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” po ponad dwudziestu latach pracy pracownicy socjalni mogą liczyć na 2100 złotych netto. Biorąc pod uwagę społeczną odpowiedzialność ich zawodu, a także zwiększenie obowiązków w ramach programów takich jak 500 plus, kwota ta jest skandalicznie niska. Praca pracowników socjalnych nie należy do łatwej i przyjemniej, a nierzadko jest także niebezpieczna. I choć jest to jeden z tych zawodów, w którym możemy mówić o pracy misyjnej to jednak z samego powołania wyżyć się nie da.

- No a jak już coś się stanie, to zawsze jest pytanie: a gdzie była opieka społeczna – cytuję jedną z pracownic „Dziennik Gazeta Prawna” – Jesteśmy dyżurnymi chłopcami do bicia. Odpowiedzialność zawsze spoczywa po naszej stronie, ale nikt nie zada sobie trudu, żeby zobaczyć drugą stronę medalu – dodaje.

Pracownicy socjalni nie zgadzają się na takie dalsze traktowanie i zamierzają strajkować przeciwko zbyt niskim zarobkom. Co istotne, problem zauważa minister Elżbieta Rafalska. - Zarabiają za mało – przyznaje minister, jednak jak podkreśla rząd przekazuje wystarczająca ilość pieniędzy samorządom aby te należycie wynagradzały pracowników socjalnych. Samorządy odpowiadają minister Rafalskiej, że pieniędzy im przekazanym jest zbyt mało i nie mają możliwości podnoszenia pensji.

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem regulującym wysokość wynagrodzeń pracowników samorządowych (w tym pracowników socjalnych) jest dwadzieścia grup zaszeregowania. W najniższej podstawa pensji wynosi między 1700 a 1750 złotych brutto. Wynagrodzenie minimalne, które w 2018 roku wynosi 2100 zł brutto udaje osiągnąć się jedynie pracownikom zaszeregowanym od siedemnastej grupy wzwyż.

Wymagania zawodowe względem pracowników socjalnych nie są małe. Aby zostać starszym specjalistą pracy socjalnej należy mieć wykształcenie wyższe oraz specjalizację II stopnia. Wówczas możemy liczyć na wynagrodzenie rzędu 1980 – 2100 złotych brutto. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna" w kwietniu ubiegłego roku zlecona została kontrola w placówkach socjalnych aby sprawdzić stan zatrudniania pracowników. Jak się okazało na 2 495 ośrodki, zaledwie 1 925 spełnia wskaźnik zatrudnienia pracowników socjalnych zgodnie z proporcją wskazaną w ustawie o pomocy społecznej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze