odszkodowanie za naruszenie praw pracowniczych

i

Autor: SHUTTERSTOCK odszkodowanie za naruszenie praw pracowniczych

Pracownicy zyskują potężne uprawnienia! Szef nie dał Ci urlopu? Zapłaci ogromne odszkodowanie

2022-06-20 16:40

Rząd kończy pracę nad nowelizacją kodeksu pracy. Celem jest wzmocnienie praw pracowniczych osób zatrudnionych na etacie ale też na umowach cywilnoprawnych. Każdy pracownik będzie mógł dochodzić od pracodawcy odszkodowania za naruszenie jego praw. Jak pisze Puls Biznesu - według opinii prawników, nowe prawo może posłużyć do wymuszania pieniędzy od pracodawców.

W ramach przygotowywanej przez rząd nowelizacji kodeksu pracy, nastąpi ogromne wzmocnienie praw pracowniczych i zwiększona ochrona osób zatrudnionych nie tylko na umowach o pracę, ale także na umowach cywilnoprawnych. Projekt jest na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 sierpnia 2022.

Jak informuje Puls Biznesu - powodem zaostrzenia przepisów jest wdrożenie dyrektywy unijnej, która zapewnia pracownikom bardzo szeroką ochronę.

Odszkodowanie bez ograniczeń za wszelkie naruszenie praw pracowniczych

„Problem stanowi niewystarczająca ochrona pracowników, także pracowników objętych nowymi i niestandardowymi formami zatrudnienia, w kontekście koniecznych zdolności adaptacji rynku pracy” — czytamy w uzasadnieniu. Projekt zawiera kilkadziesiąt daleko idących zmian, ważnych dla pracowników i pracodawców. Jedną z najistotniejszych zmian w ustawie jest przyznanie pracownikom uprawnienia do żądania odszkodowania od firmy za wszelkie naruszenia ich praw. Ustawa nie będzie ograniczać jego wysokości. Co ciekawe - pomysł ten skrytykowało Ministerstwo Finansów. Piotr Patkowski, wiceminister finansów, w piśmie do Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, ostrzega, że proponowana regulacja jest niejasna.

Zobacz też: Niemiec za płacę minimalną kupi 839 litrów paliwa. A ile Polak? Szokujące zestawienie

„Przepis ten z uwagi na konsekwencje odszkodowawcze grożące pracodawcy powinien zawierać precyzyjne, a nie jedynie ogólne określenie zakresu jego zastosowania. Pozostawiając obecną redakcję tego przepisu, można wyobrazić sobie np. sytuację uznania pracownika, że zostały naruszone jego kodeksowe prawa do urlopu w związku z faktem, iż pracodawca nie udzielił mu kilkudniowego urlopu wypoczynkowego na wniosek, który został złożony w przeddzień jego rozpoczęcia”. -„Nie powinno się stawiać znaku równości pomiędzy rzeczywistym naruszeniem kodeksowych praw pracownika a udzieleniem mu pomocy w formie np. wsparcia psychicznego. Istnieje zagrożenie, że może dochodzić na tym polu do nadużyć w zakresie np. prób wyłudzeń odszkodowania wskutek zmowy zainteresowanego i rzekomo udzielającego pomocy”— napisał Piotr Patkowski.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Nowe przepisy okazją do szantażu pracodawcy i wyłudzeń odszkodowań

Żądanie odszkodowanie pracownicy będą składać w sądach, które ocenią, czy rzeczywiście ich prawa zostały naruszone. Pracownicy będą zwolnieni z opłat sądowych. Nowe przepisy dadzą ogromne pole do nadużyć, a nawet szantażowania pracodawców. Łatwo sobie wyobrazić osoby, które pójdą do sądu o odszkodowanie za prawdziwe czy rzekome naruszenie ich praw. Jak pisze pb.pl - jest bardzo prawdopodobne, że wielu pracodawców dla świętego spokoju ulegnie szantażowi, pójdzie na ugodę i zapłaci. 

— Projekt znacznie rozszerza ochronę pracowników, praktycznie na każdy przypadek naruszenia praw pracowniczych, wynikających nie tylko z kodeksu pracy, ale też wszelkich innych ustaw. Dobrym przykładem są kwestie urlopowe. Jeżeli ktoś nagle zażąda od pracodawcy urlopu wypoczynkowego i go nie dostanie, także będzie mógł domagać się odszkodowania. Katalog potencjalnych naruszeń, pozwalających na wystąpienie o odszkodowanie, będzie bardzo szeroki — mówi adwokat Joanna Namojlik z kancelarii prawnej DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy.

Sonda
Lubicie wracać do pracy po urlopie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze