Na Dolnym Śląsku czeka praca

i

Autor: Shutterstock

Pracownik dostanie umowę przed podjęciem pracy. Ważna nowelizacja Kodeksu pracy

2016-03-31 11:38

Sejm na najbliższym posiedzeniu zajmie się propozycją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która zakłada zmianę przepisów w Kodeksie pracy. Najważniejsza z nich mówi o dostarczeniu umowy o pracę pracownikowi jeszcze przed przystąpieniem do pracy, co ma ograniczyć szarą strefę.

Zmiana przygotowana w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej zakłada również, że pracownik musi być zapoznany z regulaminem pracy przed dopuszczeniem go do niej - obecnie ma być zapoznany przed rozpoczęciem pracy. Projekt przewiduje też sankcję dla pracodawcy za brak pisemnego potwierdzenia pracownikowi jego umowy o pracę - za naruszenie przepisów wymierzana byłaby grzywna.

Obecnie, zgodnie z Kodeksem pracy, umowę o pracę należy potwierdzić pracownikowi w dniu podjęcia pracy - czyli do końca tego dnia. Podczas kontroli inspekcji pracy osoby, które takiej umowy nie mają, wskazywane są jako pracujące pierwszy dzień. W ocenie PIP tzw. „syndrom pierwszej dniówki” to najczęściej nieprawdziwa informacja, służąca pracodawcom do nielegalnego zatrudniania.

Po zmianie, każdy pracujący będzie musiał mieć umowę na piśmie, albo na piśmie potwierdzone jej warunki, co będzie jednoznaczne dla służb kontrolujących zatrudnienie. Nowe przepisy ułatwią inspektorom pracy stwierdzanie przypadków nielegalnego zatrudniania pracowników.

- Ta zmiana w kodeksie pracy, ale również zmiana, którą będziemy procedować w najbliższych miesiącach, dotycząca wprowadzenia 12-złotowej stawki godzinowej przy umowach-zleceniach, ma na celu ograniczenie nielegalnego zatrudnienia w Polsce - mówił na konferencji prasowej wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed.

 

Źródło: PAP

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze