praca zdalna a alkohol

i

Autor: Shutterstock praca zdalna a alkohol

Praca zdalna

Pracujesz zdalnie? Szef nie skontroluje trzeźwości pracowników. Ministerstwo rozkłada ręce

2023-03-22 11:40

Od 21 lutego pracodawcy mogą badać podwładnych przy użyciu alkomatu czy narkotestów. Czy praca zdalna wyklucza badanie alkomatem? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej twierdzi, że "nie wydaje się możliwe, aby kontrola pracujących zdalnie była dopuszczalna".

Kontrola trzeźwości pracowników. Co z pracą zdalną? Ministerstwo jest scpetyczne

Od 21 lutego 2023 roku pracodawcy mają prawo do kontroli trzeźwości swoich pracowników przy użyciu alkomatu czy narkotestów. Wciąż jednak pojawiają się wątpliwości - przede wszystkim w kwestii pracujących zdalnie. Sceptycznie nastawione jest również Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort wskazuje, że "taką weryfikację można przeprowadzić, gdy jest ona niezbędna do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób czy ochrony mienia". Z racji tego, że praca zdalna jest wykonywana za pomocą urządzeń teleinformatycznych - nie niesie wysokiego ryzyka dla zdrowia, życia czy mienia. Ministerstwo zaznacza jednak, że jeżeli pracownicy spełniliby którąkolwiek z przesłanek - mogą zostać skontrolowani. Nie wskazuje jednak o jakie sytuacje mogłoby chodzić.

Spożywanie alkoholu podczas pracy zdalnej. Jak to udowodnić?

"Analizując nowe regulacje i mając na uwadze wyjaśnienia ministerstwa, można uznać, że kontrola trzeźwości pracowników pracujących zdalnie przez firmy, które ich zatrudniają, jest praktycznie niemożliwa" - wyjaśnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Wioletta Żukowska-Czaplicka z Federacji Przedsiębiorców Polskich. "Trudno będzie im wykazać, że pracownik, który pod wpływem alkoholu prowadzi wideokonferencję czy kontaktuje się z klientami, naraził czyjeś życie, zdrowie lub mienie. A przecież często konsekwencje wizerunkowe, które w takim wypadku poniesie, mogą okazać się bardziej dotkliwe aniżeli straty finansowe" - podkreśla w rozmowie z "Rz".

"Przesłankę ochrony życia i zdrowia można bez problemu zastosować do pracownika na pracy zdalnej. Zatrudnionym, którzy wykonują swoje obowiązki na odległość, też zdarzają się przecież wypadki. Można wręcz postawić tezę, że ze względu na brak realnej kontroli nad miejscem wykonywania pracy zdalnej badanie trzeźwości jest w tym wypadku o wiele bardziej uzasadnione niż kontrola w firmach typowo biurowych. Środowisko domowe statystycznie kreuje większe zagrożenia niż biurowe spełniające określone normy m.in. bhp" - mówi Łukasz Kuczkowski, radca prawny z kancelarii Raczkowski na łamach "Rzeczpospolitej".

Przepisy o kontroli trzeźwości. Które firmy je wdrażają?

Okazuje się, że firmy, które wdrażają obowiązujące przepisy są w mniejszości. "Pracodawcy, którzy wdrażają prewencyjną kontrolę trzeźwości, są w mniejszości. Większość ogranicza się do minimalnych zmian, wychodząc z założenia, że badanie będzie przeprowadzane tak jak dotychczas, tylko na wezwanie uprawnionego organu" - poinformowała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Joanna Torbé-Jacko, ekspert BCC.

Jak podkreślają eksperci wśród branż, które są najbardziej zainteresowane tymi przepisami można wymienić transport, logistyka i budownictwo, automotive i firmy z sektora FMCG. Są to firmy, w których pracownicy zatrudnieni są w większych skupiskach.

Sonda
Czy pijesz regularnie alkohol?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze