Pieniądze dla seniorów

Prawie 300 zł dodatku do emerytury! Rząd podwyższy waloryzację do 15 procent

2022-12-08 11:41

Dodatki do emerytur mogą być wyższe niż planowano! Niektórzy seniorzy będą mogli liczyć nawet kilkadziesiąt złotych więcej. To skutek podwyższenia waloryzacji do 15 proc. co - jak wynika z nieoficjalnych źródeł z środowisk rządowych - jest obecnie brane pod uwagę przez polityków. Jeśli faktycznie wskaźnik waloryzacji zostanie podniesiony, można spodziewać się, że popularny dodatek pielęgnacyjny wyniesie nawet 275 zł miesięcznie!

Waloryzacja dodatków do emerytur wysokości 15 procent!

Emerytom przysługują różne dodatki, które są waloryzowane, tak jak podstawowe świadczenia. Rząd w ustawie budżetowej zatwierdził waloryzację wysokości 13,8 procent, ale zaczynają pojawiać się nieoficjalne informacje ze źródeł rządowych, że wskaźnik będzie wyższy i wyniesie nawet 15 procent! To oznaczałoby wyższe dodatki niż dotychczasowe prognozy.

Tym samym przy 15-procentowej waloryzacji najwyżej wyceniany dodatek wzrósłby o 147,27 zł zamiast o 135,49 zł (przy waloryzacji 13,8 procent). Dodatki do emerytury przysługują seniorom, którzy m.in. mają status kombatanta, byli represjonowani w PRL. W 2023 roku wzrósłby także popularny dodatek pielęgnacyjny przysługujący seniorom niezdolnym do samodzielnej egzystencji lub ukończyli 75 lat. Przy niższej waloryzacji wyniósłby 272,73 zł, a przy 15 proc. wskaźnika wyniesie 275,61 zł. O dokładniejszych kwotach dowiecie się z naszej galerii. 

Kiedy poznamy kwotę waloryzacji?

Ostatecznie wysokość waloryzacji zostanie ustalona w lutym 2023 roku, gdy Główny Urząd Statystyczny poda dane dotyczące średniorocznego wzrostu wynagrodzeń oraz inflacji w 2022 roku. Na podstawie tych wskaźników zostanie ustalone jak wysokie świadczenia będą dostawać od marca emeryci. Na ten moment rząd ustalił, że niezależnie od wysokości waloryzacji, emerytury wzrosną przynajmniej o 250 zł brutto.

Pieniądze to nie wszystko - Janusz Steinhoff
Sonda
Czy emerytury w Polsce powinny być wyższe?

Mimo rewaloryzacji emerytom i tak spadnie realny dochód?

Posłuchaj! Ekonomista wyjaśnia, dlaczego.

Listen to "Emerytom na pewno będzie spadał dochód realny - ekonomista Bogusław Grabowski. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze