Pralka inteligentna

i

Autor: Samsung

Prawo do naprawy wchodzi w życie. Sprzęty AGD i RTV będą trwalsze

2019-10-02 16:01

Unia Europejska wprowadza nowe przepisy, które z pewnością ucieszą wielu konsumentów. Producenci dużych urządzeń elektronicznych będą musieli ułatwiać naprawę swoich produktów, zapewniać części zamienne na minimum 10 lat w przypadku zmywarek czy pralek oraz zamieszczać istotne informacje na temat ich wydajności.

1 października 2019 r. Komisja Europejska zatwierdziła nowy pakiet przepisów dotyczący producentów sprzętu RTV i AGD. Zgodnie z nowym prawem, od 2021 roku producenci oświetlenia, lodówek, pralek i zmywarek muszą dostarczać do sklepów trwalsze produkty i zapewniać do nich części zamienne przez 10 lat od daty produkcji.

ZOBACZ TEŻ: Banki nie chcą zwracać opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. Coraz więcej skarg

Prawo do naprawy to nie tylko ukłon w stronę konsumentów. Zmiany w prawie mają również ograniczyć liczbę elektrośmieci, których składowanie jest zagrożeniem dla środowiska. Według United Nations University eketrośmieci osiągnęły poziom 50 mln ton rocznie. Produkcja coraz większej liczby nowych produktów powoduje także większą emisję gazów cieplarnianych, np. dwutlenku węgla. Od 2030 r. oszczędności w Unii Europejskiej mają sięgnąć nawet 20 miliardów euro rocznie, a zużycie prądu ma zmaleć o 5 proc. 

Dyrektywa dotyczy zarówno pralek, jak i lodówek, zmywarek, monitorów (także telewizyjnych) czy serwerów. W przypadku elektroniki wymaga aktualizacji oprogramowania przez osiem lat od wyprodukowanie np. serwera. Nowe zapisy nie obejmują jednak małej elektroniki takiej jak smartfony, ekspresy do kawy czy odkurzacze.

Co się zmieni?

  • producenci będą musieli zapewnić odpowiednią dokumentację techniczną i dostęp do części zamiennych, co umożliwi naprawę przez specjalistów (pralki – 7 lat od produkcji, lodówki i zamrażarki – 10 lat),
  • urządzenia mają mieć taką budowę, aby naprawa nie stwarzała problemów i nie powodowała ryzyka uszkodzenia sprzętu,
  • zużyte urządzenia powinny nadawać się do recyclingu,
  • serwery dostaną aktualizacje i dostęp do narzędzi do usuwania danych minimum przez 8 lat po produkcji
  • oznaczenia na produktach informować będą o ilościach zużytej wody czy prądu, a także o poziomie natężenia dźwięku.

    Prawo do naprawy zacznie obowiązywać od marca 2021 r.

SPRAWDŹ TEŻ: YouTube usunie twoją historię AUTOMATYCZNIE. Zmiany w Google

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze