Prawo do odłączenia - nowe uprawnienie pracy zdalnej, którego chce UE
Komisja Europejska dostrzega zagadnienie zmian w prawie, które zostały wymuszone pandemią w przyspieszonym trybie. Zabrakło jednak zapewnienia niezbędnych gwarancji dla ochrony praw osobistych.
- Telepraca w czasie pandemii COVID-19 była koniecznością, obecnie jest codziennym aspektem nowoczesnych realiów zawodowych. W trakcie adaptacji do tych zmian, należy rozpoznać społeczne implikacje. Komisja Europejska jest zobowiązana odpowiedzieć na rezolucję Parlamentu Europejskiego poprzez inicjatywę legislacyjną (…) prawo do odłączenia się jest kluczowe dla zapewnienia zdrowych relacji pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym - podkreśla Nicolas Schmit, Europejski Komisarz ds. zatrudnienia.
Praca zdalna dotyczy jednej dziesiątej ogółu zatrudnionych w Polsce
W formie pracy zdalnej w drugim kwartale roku 2024 pracowało w Polsce 10,2 proc. ogółu pracujących - podał Główny Urząd Statystyczny.
Liczba osób wykonujących swoją pracę w domu, zwykle lub czasami, wyniosła 2.707 tys. osób, co stanowiło 15,7 proc. wszystkich pracujących. W formie pracy zdalnej (nie jest tu uwzględniane miejsce wykonywania pracy) swoje obowiązki zawodowe wykonywało zwykle lub czasami 1.756 tys., tj. 10,2 proc. wszystkich pracujących" - napisano w komentarzu do badania.
Jak wyjaśnia GUS, pracę w domu wykonują np. osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i dom jest dla nich miejscem pracy oraz pracownicy zatrudnieni (najemni) wykonujący pracę w domu w formie pracy zdalnej. Z kolei praca zdalna jest wykonywana poza zakładem pracy przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
Praca zdalna została w dużej mierze uregulowana w obszernej nowelizacji Kodeksu pracy z 2023 r. Nadszedł czas na podobne zmiany w prawie UE.