Elektrownie jądrowe to polska racja stanu
My widzimy wyraźnie, że musimy postawić na sprawdzone technologie, ale także na sprawdzonych partnerów. Po 4-5 latach bardzo intensywnej pracy. zdecydowaliśmy się na technologię amerykańską - mówił premier podczas środowej (2.11.2022) konferencji prasowej. Szef rządu poinformował, że uchwała wskazuje również lokalizację pierwszej elektrowni "w północnej Polsce. Ta uchwała, którą Rada Ministrów przyjęła jest wyborem partnera amerykańskiego, amerykańskiej firmy Westinghouse, która ma sprawdzoną technologię - powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier uspokaja górników
Premier stwierdził, że pomimo tego, że tworzymy miks energetyczny, oparty o atom jak i OZE. Jednocześnie zapewnił górników, że w kolejnych dekadach, z węgla będziemy nadal korzystać.
Jak dodał elektrownie atomowe oprócz bezpieczeństwa energetycznego dają kolejne miejsca pracy te inwestycje kierują polską gospodarkę na nowe tory.
-Chciałbym przekazać ogromne wsparcie rządu dla mniejszej energetyki jądrowej - czyli SMR-ów lub MMR-ów - zadeklarował w środę premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że poważne państwo musi inwestować w nowoczesne technologie, zapewniające bezpieczeństwo. Jak stwierdził podczas środowej (2.11.2022) konferencji szef rządu, poważne państwo nie może opierać swojej polityki energetycznej o węglowodory z Rosji. Także nie chcemy opierać swojej polityki energetycznej o drogie węglowodory pochodzące z całego świata - powiedział.
Stwierdził, że są technologie, co do których "spółki Orlen, PGE, KGHM już toczą rozmowy z partnerami technologicznymi w krajach zachodnich. Jesteśmy gotowi rozwijać te technologie z tymi partnerami, nadać im impuls, nadać im siłę finansową, po stronie partycypacji ze strony państwa" - poinformował Morawiecki.
Według szefa rządu nowoczesne technologie zapewniające bezpieczeństwo, "stają się najwyższym priorytetem na agendzie rządu RP".
-Po agresji Rosji na Ukrainę, musimy podejmować decyzje dotyczące stabilnego źródła zasilanie w energię elektryczna polskich obywateli i polskich firm. Elektrownie jądrowe to, bezpiecznik naszego systemu energetycznego" - zaznaczył. Dodał, że elektrownie będą służyły wszystkim Polakom "przez dekady". Jak wyjaśnił, elektrownie jądrowe charakteryzują się kosztem inwestycyjnym na początku, ale potem są źródłem taniej energii. Jest to inwestycja nie tylko opłacalna, ale także korzystna dla środowiska naturalnego - podkreślił.
Anna Moskwa minister klimatu i środowiska dodała, że trwają konsultacje transgraniczne, w kolejnym w 2023 r., ma zostać podpisana umowa o przyłączenie i pozwolenie na budowe, tak by w 2026 r. rozpocząć budowę 1 blok jadrowy to 4 tys miejsc pracy - zaznaczyła minster Moskwa.
Elektrownia atomowa we współpracy z Westinghouse Nuclear ma powstać na Pomorzu i będzie częścią rządowego programu, który zakłada budowę dwóch tego typu elektrowni. Zgodnie z założeniami projektu, pierwszy reaktor ma zostać ukończony w 2033 rok, a kolejne dwa w 2035 i 2037 roku. Wielkość inwestycji to 20 mld dolarów.