Jarosław Kaczyński

i

Autor: ART SERVICE Jarosław Kaczyński

Wybory w Polsce

Jarosław Kaczyński o gospodarce. "Mamy w Polsce dobry czas"

2023-07-02 13:29

Podczas niedzielnego (2.07.2023 r.) Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej" w Spale (woj. łódzkie) prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ocenił sytuację gospodarczą w Polsce. "Mamy dzisiaj w Polsce pod względem gospodarczym i społecznym dobry czas" - powiedział szef partii rządzącej.

"Mamy dzisiaj w Polsce pod względem gospodarczym i społecznym dobry czas, mimo kryzysów, wojny, putinflacji" – powiedział w niedzielę podczas Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej" w Spale prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS o bezrobociu w Polsce. "Ciężka choroba została zwalczona"

Dodał, ze inflacja spada a wskaźniki gospodarcze – prezentowane przez międzynarodowe instytucje, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy czy Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – pokazują, że w najróżniejszych dziedzinach Polska jest wysoko w hierarchii europejskiej i światowej, a w niektórych przypadkach – czasem na pierwszych miejscach. Jako przykład Kaczyński wskazał bezrobocie.

"Wskaźnik bezrobocia w Polsce wynosi 2,7 proc. – według ocen unijnych i światowych, które biorą pod uwagę tych, co szukają pracy – co oznacza, że w skali UE jesteśmy na I miejscu. Ostatnio byliśmy zwykle na drugim miejscy, za Czechami, ale teraz wyprzedziliśmy Czechy" – powiedział prezes PiS. "W skali OECD jesteśmy na 3 miejscu, ale od tych, co są na pierwszym i drugim miejscu, czyli od Japonii i Korei Południowej dzieli nas promil, bo oni mają 2,6 proc. a my mamy 2,7 proc." – dodał.

Stwierdził, że "jesteśmy w najściślejszej czołówce światowej" i że "ciężka choroba", jakim było wysokie bezrobocie, które trapiło Polskę, "została zwalczona". "Weźmy to, co stanowi nasze wielkie zadanie, czyli pogoń za Unią Europejską a dokładnie za tą bogatą częścią Unii Europejskiej. My w tej chwili mamy już 80 proc. przeciętnej, a startowaliśmy z nieporównanie niższego poziomu. I te ostatnie lata, tych 8 lat, mimo kryzysów, przyniosły nam tutaj bardzo znaczący postęp" – dodał Kaczyński.

Jarosław Kaczyński o poziomie życia w kraju. "Jesteśmy na jednym z najlepszych miejsc w Europie"

Odniósł się jeszcze do jednego wskaźnika, który – jak tłumaczył prezes PiS – mierzy "realny poziom życia", więc nie tylko pensje, dochody przedsiębiorców, emerytury, ale także to, co jeszcze daje państwo, czyli różnego rodzaju świadczenia społeczne.

"I tutaj mamy 86 proc. średniej europejskiej, czyli 6 proc. więcej. Niewiele jest krajów, być może nie ma żadnych, gdzie ta różnica jest tak znaczna. To jest ocena naszej ogromnej polityki społecznej, tego ogromnego wysiłku, który doprowadził do stanu, że prześladujące nas, haniebne po prostu, zjawisko nędzy zostało radykalnie ograniczone, w tym radykalnie ograniczone zostało zjawisko biedy, nędzy dzieci" – dodał Kaczyński i podkreślił, że pod tym względem "jesteśmy na jednym z najlepszych miejsc w Europie a byliśmy na jednym ze słabych".

Sonda
Czy powrót Jarosława Kaczyńskiego do rządu to dobry ruch?
Bartłomiej Wypartowicz Pieniądze to nie wszystko
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze