Ceny prądu 2023 w Polsce. Jaki plan ma prezes URE?
Zespół pracujący nad Kartą Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki prezes URE powołał w 2022 r. Jak powiedział dziennikowi “Rzeczpospolita” w sprawie cen prądu w Polsce został opracowany scenariusz umiarkowany dot. poniesienia koniecznych kosztów do 2030 r. oraz scenariusz rozwojowy zakładający inwestycje, które należy ponieść do 2040 r., a źródłem ich będzie taryfa i środki zewnętrzne. W ramach prac oceniono, jak wskazane nakłady finansowe wpłyną na poziom taryfy. Założeniem karty jest zmiana legislacyjna, zmiana modelu regulacyjnego i aktualizacja metody wyznaczania zwrotu z zaangażowanego kapitału - wyjaśnia prezes URE.
Podwyżki cen prądu. Kiedy Polacy będą płacić więcej za energię?
W bieżącym roku w okresie letnim dostawcy Tauron Sprzedaż, Energa Obrót oraz Enea złożyli wniosek o podwyższenie obecnych taryf za prąd jeszcze w tym roku. Jak tłumaczy prezes URE, podwyżki cen z pewnością nastąpią, ale czy stanie się to w 2022 roku? - Musimy poczekać na wynik postępowań - odpowiedział Rafał Gawin. Wszystkie spółki jednak złożyły już wnioski o podwyżki cen prądu na rok 2023.
Podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych. Prezes URE wyjaśnia
Spółka obrotu będzie mogła wystąpić do Zarządcy Rozliczeń w sprawie rekompensaty dopiero po tym, jak prezes URE zatwierdzi taryfę dla gospodarstw domowych. Jej wysokość będzie różnicą między ceną energii zamrożoną ustawowo a taryfą, którą zatwierdził Rafał Gawin.