Prezes ZUS, Gertruda Uścińska

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE ZUS

ZUS

Prezes ZUS: Dobrowolny ZUS to poważne ryzyko, także dla rynku pracy

2022-12-20 7:32

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak dobrowolność w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne właścicieli firm wpłynęłaby na rynek pracy. Istnieje realne zagrożenie, że doszłoby do wypychania osób pracujących na etacie na jednoosobową działalność gospodarczą – oceniła na łamach "Rzeczpospolitej” prezes ZUS. Gertruda Uścińska.

Jakie ryzyko niesie dobrowolne ubezpieczenie w ZUS

"Rzeczpospolita” zapytała szefową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak ocenia pomysł rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, by wprowadzić dobrowolność w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne właścicieli firm. Gertruda Uścińska wskazała, że omawiając kwestię dobrowolności składek, należy mówić przede wszystkim o konsekwencjach. Rezygnacja z ubezpieczeń społecznych oznacza, że przedsiębiorca, który zachoruje, nie otrzyma zasiłku chorobowego, a w razie większych problemów ze zdrowiem – renty. Nieopłacanie składek wiąże się również z brakiem emerytury. Należy przypomnieć, że ponad 80 proc. seniorów w Polsce utrzymuje się jedynie ze świadczenia emerytalnego.

"Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak dobrowolność wpłynęłaby na rynek pracy. Istnieje jednak realne zagrożenie, że doszłoby do wypychania osób pracujących na etacie na jednoosobową działalność gospodarczą. Być może spowodowałoby to gwałtowny wysyp nowych mikrofirm, założonych jedynie w celu maksymalnego zaniżenia kosztów pracy" – wskazała prezes ZUS w rozmowie z dziennikiem.

Sonda
Chciałbyś prowadzić własną firmę?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek

Dlaczego emerytom SPADNIE DOCHÓD realny?

Posłuchaj, co mówi znany ekonomista!

Listen to "Emerytom na pewno będzie spadał dochód realny - ekonomista Bogusław Grabowski. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze