Konfederacja Lewiatan argumentuje, że ma poważne wątpliwości co do zgodności z Konstytucją oraz prawem unijnym kluczowych regulacji zawartych w ustawie.
Czytaj koniecznie: Sieć handlowa chce rabatu od dostawców. Próba zastraszenia?
- Przepisy dotyczące przedmiotu opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego i progresywnych stawek podatku są niejasne i powodują liczne wątpliwości, co do ich zgodności z art. 2 i art. 217 Konstytucji. Vacatio legis określone w ustawie (1 września br.) jest jak na regulację wprowadzającą obowiązek podatkowy stanowczo za krótkie - czytamy w komunikacie Lewiatana.
Pracodawcy przekonują, że podatek od sprzedaży detalicznej powinien być podatkiem rocznym, naliczanym po przekroczeniu planowanej kwoty wolnej, wynoszącej 204 mln zł, ze względu na duże wahania sprzedaży w poszczególnych miesiącach i kwestie techniczne, np. rozliczanie zwrotów.
Po drugie vacatio legis ustawy powinno zostać wydłużone z 1 do 3 miesięcy, aby zapewnić przedsiębiorstwom czas niezbędny do przygotowania się do nowych obowiązków, w tym wdrożenia i przetestowania nowych programów informatycznych.
Lewiatan podkreśla, że wątpliwości co do zgodności z prawem Unii Europejskiej powinny zostać definitywnie rozstrzygnięte przed wprowadzeniem ustawy do polskiego porządku prawnego, aby uniknąć dwukrotnej destabilizacji relacji handlowych w przypadku konieczności wycofania lub istotnej zmiany nowego podatku.
Zobacz też: 500 plus: Biedronka też skorzystała. Rodzice zostawiają krocie w dyskoncie
Rada Dialogu Społecznego, w skład której wchodzi m.in. Lewiatan, związkowcy i przedstawiciele rządu, skierowała pismo z powyższymi zastrzeżeniami nie tylko do prezydenta Dudy, ale również marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
Źródło: "Strefa Biznesu"