Problemy z banknotem 500 zł w sklepach. Gdzie nim nie zapłacisz?

2017-03-23 19:35
500 zł w sklepach
Autor: Łukasz Trybulski 500 zł w sklepach

Banknot 500 złotych wszedł do obiegu 10 lutego tego roku i od początku są z nim problemy. Choć nowy nabytek Narodowego Banku Polskiego z wizerunkiem Jana III Sobieskiego jest rzadko spotykany w obiegu, to nie wszędzie można z nim zapłacić. W sklepach pojawiają się informacje o tym, że "banknot 500 zł nie jest przyjmowany".

Od lutego tego roku banknot z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w Polsce. Od tego czasu nie zrobił jeszcze takiej furory jak polski król pod Wiedniem (do obiegu trafiło zaledwie 50 mln sztuk). Analogicznie było kilkanaście lat temu z 200-setką. Banknot z podobizną Zygmunta I Starego bardzo rzadko trafiał do rąk Polaków, a w sklepach były problemy z jego wykorzystaniem.

Zobacz również: Centra handlowe wyrosną na dworcach. Wynik zakazu handlu w niedzielę

W jednym z warszawskich marketów Simply natrafiliśmy na informację o tym, że banknot 500 zł nie jest przyjmowany. Nie dotyczyło to całego sklepu, ale jedynie popularnych kas samoobsługowych. Poprosiliśmy przedstawicieli firmy o komentarz w tej sprawie.

- (...) we wszystkich sklepach SIMPLY Market kasy liniowe (standardowe) akceptują banknoty o nominale 500 zł. W przypadku kas samoobsługowych od kilkunastu tygodni wspólnie z naszymi partnerami (dostawcami sprzętu kasowego) pracujemy nad możliwością akceptacji nowych banknotów. Proces jest długotrwały, ponieważ banknoty o nowym nominalne mają nowe zabezpieczenia, które wymagają dokładnych testów przed wprowadzeniem ich do placówek handlowych na kasy samoobsługowe. Informacja na plakacie skierowanym do klientów wymaga doprecyzowania, co też niezwłocznie uczynimy - informuje Superbiz.pl Anna Sobiecka z Simply Market.

Bardzo podobną odpowiedź usłyszeli od rzeczniki Auchan Polska, do której należy sieci Simply Market. - Na wszystkich kasach , które są obsługiwane przez kasjerów banknoty 500 zł są przyjmowane. Jedynie kasy samoobsługowe nie nie są jeszcze przystosowane do odbioru ​tego banknotu - pracujemy nad tym i mam nadzieję, że sprawę uda się uregulować w krótkim terminie. Przepraszamy Klientów za utrudnienia i tych, którzy płacą banknotem 500 zł zapraszamy do kasy tradycyjnej - wyjaśnia Dorota Patejko, dyrektor komunikacji i CSR Auchan Polska.

Sprawdź koniecznie: Ile trzeba zapłacić za banknot 500-złotowy? Nie uwierzysz!

Przypomnijmy, że problemy z "Sobieskim" miały również wpłatomaty. Do obsługi nowego nominału trzeba sporządzić aktualizację oprogramowania i wgrać ją do urządzenia. Cały proces może trwać nawet kilka tygodni. W 2016 r., kiedy do obiegu trafił nowy 200-złotowy banknot, również występowały problemy z jego obsługą. Z czasem urządzenia do wpłaty gotówki zaczęły akceptować ten nominał. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie wpłatomaty zostaną dostosowane do obsługi banknotów o 500-złotowych. Byłoby to kosztowne, a 500-złotówki należą obecnie do najmniej popularnych polskich banknotów. Jeżeli wpłatomat nie przyjmie od ciebie banknotu, możesz wpłacić go w kasie banku i zażądać, żeby oddział zwolnił cię z opłaty za prowizję.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze