Oze wiatraki energia

i

Autor: Dominika Merek Najistotniejszym aspektem niezależności energetycznej jest zrównoważony rozwój. Potrzebujemy więcej lokalnych OZE. Potrzebujemy większej efektywności i oszczędności energii, niższego zużycia, żeby jak najlepiej wykorzystać zasoby

OZE

Produkują meble, chcą ekspansji elektrowni wiatrowych. Ambitne plany giganta

Ingka Investments, ramię inwestycyjne Grupy Ingka, największego sprzedawcy detalicznego IKEA, dodaje do swojego polskiego portfolio odnawialnych źródeł energii 11 turbin wiatrowych o łącznej mocy 62,5 MW. Na farmie w gminie Wysoka (woj. wielkopolskie) zostały zainstalowane największe elektrownie wiatrowe w Polsce.

Długoterminowy dostęp do odnawialnej energii w Polsce

Otwarcie farmy wiatrowej odbyło się 10 września 2024 roku. Farma zapewni długoterminowy dostęp do odnawialnej energii dla IKEA Retail i jej partnerów w Polsce.

W czerwcu 2022 roku Ingka Investments Renewable Energy Poland nabyła od OX2, wiodącej firmy w dziedzinie wielkoskalowej energetyki wiatrowej i słonecznej na lądzie, gotową do budowy farmę wiatrową w miejscowości Wysoka w powiecie pilskim w województwie wielkopolskim. Wartość transakcji wyniosła wtedy 190 mln euro. Inwestycja składa się z 11 turbin wiatrowych Nordex N149 o mocy 5,5–5,7 MW każda. Całkowita wysokość każdego z wiatraków sięga niemal 200 metrów, na co składają się 125-metrowe wieże oraz łopaty o długości 72,4 metra. Na potrzeby realizacji inwestycji zbudowano 7 km dróg, które posłużą teraz lokalnej społeczności.

Produkcja energii i długoterminowe korzyści dla środowiska

Szacuje się, że farma wiatrowa Wysoka produkować będzie rocznie 180 GWh energii, co dla zobrazowania pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną dla blisko 90 tys. polskich gospodarstw domowych.

„Uruchomienie farmy wiatrowej Wysoka to dla nas ważny moment. Jesteśmy dumni, że projekt, który realizowaliśmy dla Ingka Investments, nie tylko przyczynia się do zwiększenia produkcji zielonej energii w Polsce, ale także wspiera globalne działania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Nasza współpraca w ramach tej inwestycji potwierdza, że zrównoważony rozwój oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne mogą iść w parze, tworząc długotrwałe korzyści zarówno dla środowiska, jak i przyszłych pokoleń” – komentuje Katarzyna Suchcicka.

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze