Pieniądze to nie wszystko

i

Autor: Facebook/SuperBiznes

"Pieniądze to nie wszystko"

Prof. Wacław Gudowski: "Niemcy opanowało ekologiczne szaleństwo"

2024-02-14 15:50

Wacław Gudowski, profesor Fizyki Reaktorów i Fizyki Neutronowej ocenił w programie „Pieniądze to nie wszystko”, że niemiecki program wygaszania elektrowni jądrowych nazwał szaleństwem. Jak ocenił to efekt działań lobbystów gazowych i ekologicznych. -Prosiłbym żeby szaleństwo Niemiec nie rozlewało się na całą Europę – stwierdził Gudowsk w najnowszym wydaniu programu "Pieniądze to nie wszystko".

Pieniądze to nie wszystko. Gościem programu prof. Wacław Gudowski

Profesor dodał, że paranoja w Niemczech doszła do tego, że niemiecki EON zamknął reaktor w Szwecji, której był właścicielem. Szaleństwo, które ogarnęło Niemcy dotyczy również energetyki wiatrowej. "Cały niemiecki sektor energetyczny został skorumpowany rosyjskim gazem"-podkreślił Gudowski. Jak dodał kilka tygodni temu dziękowano Francji za uratowanie całego systemu energetycznego Unii Europejskiej, właśnie dzięki elektrowniom atomowym.  

Pytany o to sens inwestycji w atom, Gudowski zapewnił, ze to jest obecnie jedynie stabilne, przewidywalne, bezemisyjne źródło energii. Jak zapewnił współczesne reaktory zapewniają 100 proc. bezpieczeństwo.

-Energia atomowa to droga technologia żeby produkować tani prąd, a OZE to tania technologia do produkcji drogiego prądu -twierdzi prof. Gudowski.

Jak szacuje gość programu 1 MWh takiego reaktora powinna kosztować 200-300 zł dodał. Uważam, że wszyscy decydenci- "politycy ws. energetyki jądrowej robiły wszysko, żeby nic nie robić", a wynikało to z niechęci do podejmowania tematów drażliwych społecznie co wiąże się z odchodzeniem od węgla, wygaszaniem kopalń. Nie bez znaczenia był również tani gaz - stwierdził Gudowski. Duże znaczenie miało wtedy lobby gazowe działające w Polsce. 

-Słuchając Tuska przez kilka ostatnich dni ciężko powiedzieć czy jest obecnie wola polityczna, aby dokończyć projekt budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Słuchając wypowiedzi premiera można uznać, że patzrenie do tyłu jest ważniejsze niż patrzenie w przyszłośc - ocenił profesor. Jak stwierdził nieważna jaka jest decyzja, tylko kto ją podejmował. Jak zaapelował do rządu "proszę ocenić nie to kto podjął decyzję o lokalizacji, tylko czy ta deceyzja jest dobra i ile ludzi nad tym pracowało -powiedział w programie "Pieniądze to nie wszystko".

Pieniądze to nie wszystko - Wacław Gudowski

QUIZ: Seriale w PRL-u. Kultowe produkcje, który wyludniały ulice. Oglądaliście?

Pytanie 1 z 10
Tytułowy bohater serialu „Columbo” doprowadzał podejrzanych do pasji opowieściami o:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze