W 2023 r. będzie jeszcze mniej mieszkań. Co jest tego powodem?

i

Autor: Shutterstock

Rynek mieszkaniowy

Program Pierwsze Mieszkanie. Komu i od kiedy rząd dopłaci do kredytu? Znamy szczegóły

2023-01-10 12:07

"Program Pierwsze Mieszkanie powinien trafić pod obrady Sejmu na przełomie stycznia i lutego tego roku" - poinformował w ubiegłym tygodniu minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Tym samym jeżeli harmonogram prac nie ulegnie zmianie, to z taniego kredytu hipotecznego z dopłatą państwa będzie można skorzystać już w lipcu.

Program Pierwsze Mieszkanie zbliża się wielkimi krokami!

Zapowiedziany w połowie grudnia program Pierwsze Mieszkanie, miałby ruszyć od 1 lipca 2023 r. Jest on skierowany do osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie. Zgodnie z zapowiedziami MRiT program będzie zawierać dwa elementy. Pierwszym z nich jest "bezpieczny kredyt 2 proc.". Będzie mogła go uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku i "pierwszego mieszkania" spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

"Mamy przygotowany projekt ustawy, który skierowaliśmy do wpisu do wykazu prac rządowych" - powiedział w ubiegłym tygodniu minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. "W związku z tym postępujemy zgodnie z planem" - dodał.

Jak wynika z założeń programu budżet państwa przez 10 lat ma dopłacać różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po pięciu latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł na lokale na rynku pierwotnym i wtórnym.

Sonda
Co wolisz - mieszkanie w bloku czy dom?
Pieniądze to nie wszystko Marlena Maląg
Najnowsze