Ceny mieszkań w Warszawie. W których dzielnicach zapłacicie najwięcej?

i

Autor: Pexels.com Ceny mieszkań w Warszawie. W których dzielnicach zapłacicie najwięcej?

Ceny mieszkań

Ile trzeba pracować na mieszkanie w Polsce? Mamy porównanie

2022-09-09 18:08

Ceny mieszkań wciąż są wysokie. Okazuje się jednak, że zakup własnego lokum to wielki problem nie tylko dla Polaków. Najdłużej na własne mieszkanie musi pracować Czech (zakup nowego lokum to średnio 13,31 jego rocznych pensji brutto). Natomiast najkrócej musi pracować Irlandczyk, który to na zakup własnych czterech kątów musi przeznaczyć od trzech do sześciu rocznych wypłat. Polak znajduje się w środku stawki. Zobacz, jak długo Polak musi pracować, by zarobić na mieszkanie.

Ceny mieszkań są wysokie. Gdzie jest najdrożej?

Ceny mieszkań w Europie są bardzo drogie. Okazuje się, że najdrożej jest w Paryżu, gdzie metr kwadratowy mieszkania kosztuje 13 462 euro. W Monachium  to koszt 10 500 euro/m kw.). Dla porównania za metr kwadratowy nowego mieszkania w Poznaniu trzeba zapłacić 1 779 euro, we Wrocławiu 1 938 euro, a w Warszawie  2 406 euro/m kw. Zaś w przypadku nowych mieszkań pozycję najdroższego kraju w Europie ze średnią ceną transakcyjną na poziomie 4 905 euro za m kw. w 2021 r. zajęła Wielka Brytania. Autorzy raportu Property Index – Overview of European Residential Markets dla Deloitte przyznali, że Wielka Brytania wyprzedziła ubiegłorocznego lidera, Austrię, z ceną 4 782 euro/m kw. i Francję z 4 639 euro/m kw. W Polsce, mimo wzrostu o 9,3 proc., za metr kwadratowy nowego mieszkania trzeba zapłacić średnio 1 729 euro.

W 11. edycji raportu aporcie Property Index – Overview of European Residential Markets dla Deloitte, autorzy raportu zaznaczyli, że jednym z najbardziej reprezentatywnych wskaźników badanych przez Property Index jest okres, który pozwala na kupno własnego lokum – liczony jako liczba średnich rocznych wynagrodzeń brutto, które w całość należałoby przeznaczyć na zakup standardowego nowego mieszkania o średniej powierzchni 70 m kw. w każdym kraju.

Najwięcej pensji na własne M trzeba przeznaczyć w Czechach

Według najnowszych danych za najmniej przystępny kraj w Europie pod względem możliwości posiadania własnego mieszkania należy uznać Czechy, gdzie nabywcy potrzebowali średnio 13,31 rocznych pensji brutto na zakup nowego lokum. Na kolejnych miejscach znalazły się Słowacja (12,76 pensji) oraz Serbia (11,49). Najlepiej pod tym względem wypadają Irlandia, Dania, Portugalia, Belgia i Norwegia, gdzie na nowe mieszkanie kupujący muszą przeznaczyć od 3 do 6 rocznych pensji.

Polska, ze wskaźnikiem wynoszącym 7,8, plasuje się w środku stawki.

Forum w Karpaczu 2022: Beata Daszyńska-Muzyczka
Sonda
Czy masz mieszkanie własnościowe, czy wynajmujesz?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze