Lockdown

i

Autor: Getty Images Polacy nie chcą zakładać własnego biznesu

Przedsiębiorcy tracą majtek życia. Wszystko przez stan wyjątkowy

2021-09-29 11:03

- Kiedy wniosek ws. przedłużenia stanu wyjątkowego zostanie do mnie skierowany, wystąpię do Sejmu o to, aby wyraził zgodę na przedłużenie tego stanu o 60 dni - powiedział prezydent Andrzej Duda po zakończeniu wtorkowego spotkania z szefami MSWiA, MON i Straży Granicznej. Prezydent dodał, że problem na granicy polsko-białoruskiej wciąż występuje i jego przedłużenie "będzie uzasadnione". Przedsiębiorcy z tych okolic ledwo wiążą koniec z końcem, ponieważ większość z nich żyje z turystyki.

Stan wyjątkowy na Podlasiu i Lubelszczyźnie został wprowadzony 2 września 2021 roku w związku z napiętą sytuacją przy granicy białoruskiej. Rząd w obawie przed wzrostem skali nielegalnej migracji objął obostrzeniami 183 miejscowości. Przedsiębiorcy ze strefy objętej stanem wyjątkowym decyzją rady ministrów są zawiedzeni.

- Przedsiębiorcy, którzy w związku ze stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią, nie mogą pracować, będą mogli liczyć na rekompensaty – zapewnił rzecznik rządu Piotr Müller. Proponowana przez rządzących pomoc wynosi sześćdziesiąt pięć procent przychodów z ostatnich trzech miesięcy.

EKG 2021. Katarzyna Dzióba wiceprezydent Zabrza. Rozwój medycyny i start-upy to przyszłość Zabrza.

Senat chce podwyższenia rekompensat do osiemdziesięciu procent średniego miesięcznego przychodu z trzech miesięcy letnich. Z propozycją do przedsiębiorców ze strefy wychodzi też Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Odroczenie terminu płatności składek, rozłożenie należności na raty, a w szczególnych okolicznościach ich umorzenie – to ulgi w ZUS, z których mogą skorzystać przedsiębiorstwa poszkodowane z powodu stanu wyjątkowego.

Sonda
Czy zgadzasz się z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią?

- Jeżeli dojdzie do przedłużenia stanu wyjątkowego będzie to kopanie leżącego - powiedziała w rozmowie z portalem Money.pl Katarzyna Okoń-Szczepaniak, właścicielka z Pensjonatu Uroczysko w Janowie Podlaskim.

- Działamy w branży, w której rezerwacje robi się z wyprzedzeniem. Zostaliśmy zamknięci we wrześniu na 30 dni, więc dużą cześć rezerwacji przełożyliśmy na później. Nikt nas nie pyta, jak sobie radzimy, czy mamy jak teraz funkcjonować i utrzymać rodziny - dodała.

Zostały tylko dwa dni! Śpiesz się, bo zapłacisz gigantyczną karę

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze