Pieniądze z KPO – terminarz wypłat
Pierwsze środki z KPO trafią do Polski na przełomie marca i kwietnia. Chodzi o wypłatę 6,3 mld euro z wniosku, który 15 grudnia złożył premier Donald Tusk. Pozytywną ocenę Komisji Europejskiej tego wniosku musi jeszcze zatwierdzić Komitet Ekonomiczno-Finansowy, czyli organ Rady UE, w skład którego wchodzą przedstawiciele krajów UE, KE, banków centralnych i Europejskiego Banku Centralnego. Komitet ma na to miesiąc. Decyzja ta będzie już formalnością i niewykluczone, że będzie się ją dało przyspieszyć – pisze serwis rmf24.pl
Wypłaty z funduszu spójności
Pieniądze z funduszy spójności (z budżetu UE na lata 2021-2027) mogą wpłynąć do Polski już - w ciągu kilkunastu dni – poinformowała minister Pełczyńska - Nałecz, szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej, dodając, że 600 mld zł zostanie przeznaczone na inwestycje - "15 tys. zł na każdego mieszkańca Polski". Od października 2022 r. zwroty za faktury nie były możliwe, bo Polska nie spełniała warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych dotyczącego niezależności sądownictwa (KE wypłacała tylko zaliczki).
Kiedy odczujemy efekty inwestycji środków z KPO?
Min. Pełczyńska - Nałecz powiedziała, że odczucie efektów inwestycyjnych Krajowego Planu Odbudowy i z refinansowania funduszy spójności to kwestia kilkunastu miesięcy. Długoterminowo będzie zależało to od tego, czy zainwestujemy te pieniądze w sposób optymalny. Minister wyjaśniła, że środki z KPO mają trafić głównie na zieloną transformację, na żłobki, do małych i średnich firm zwłaszcza w obszarze rolnictwa, na edukację i rozbudowę szerokopasmowego internetu. Środki z funduszy spójności będą refinansować takie przedsięwzięcia jak: wsparcie dla przedsiębiorstw, kształcenie osób dorosłych czy termomodernizację.