Tusk

i

Autor: Shutterstock, AP Photo/Ebrahim Noroozi

Pieniądze dla Polski

Milardy euro z Brukseli z KPO i funduszy spójności. Oto terminy przelewów

2024-03-01 14:32

W czwartek 29 lutego, Komisja Europejska oficjalnie poinformowała o odblokowaniu unijnych funduszy. Do Polski trafi 60 mld euro z KPO i 76 miliardów z polityki spójności. Pierwsze środki, jakie popłyną do naszego kraju to 6,3 mld euro z wniosku, który 15 grudnia złożył premier Tusk. Kiedy będą wypłaty pieniędzy z UE?

Pieniądze z KPO – terminarz wypłat

Pierwsze środki z KPO trafią do Polski na przełomie marca i kwietnia. Chodzi o wypłatę 6,3 mld euro z wniosku, który 15 grudnia złożył premier Donald Tusk. Pozytywną ocenę Komisji Europejskiej tego wniosku musi jeszcze zatwierdzić Komitet Ekonomiczno-Finansowy, czyli organ Rady UE, w skład którego wchodzą przedstawiciele krajów UE, KE, banków centralnych i Europejskiego Banku Centralnego. Komitet ma na to miesiąc. Decyzja ta będzie już formalnością i niewykluczone, że będzie się ją dało przyspieszyć – pisze serwis rmf24.pl

Wypłaty z funduszu spójności

Pieniądze z funduszy spójności (z budżetu UE na lata 2021-2027) mogą wpłynąć do Polski już - w ciągu kilkunastu dni – poinformowała minister Pełczyńska - Nałecz, szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej, dodając, że 600 mld zł zostanie przeznaczone na inwestycje - "15 tys. zł na każdego mieszkańca Polski". Od października 2022 r. zwroty za faktury nie były możliwe, bo Polska nie spełniała warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych dotyczącego niezależności sądownictwa (KE wypłacała tylko zaliczki).

Kiedy odczujemy efekty inwestycji środków z KPO?

Min. Pełczyńska - Nałecz powiedziała, że odczucie efektów inwestycyjnych Krajowego Planu Odbudowy i z refinansowania funduszy spójności to kwestia kilkunastu miesięcy. Długoterminowo będzie zależało to od tego, czy zainwestujemy te pieniądze w sposób optymalny. Minister wyjaśniła, że środki z KPO mają trafić głównie na zieloną transformację, na żłobki, do małych i średnich firm zwłaszcza w obszarze rolnictwa, na edukację i rozbudowę szerokopasmowego internetu. Środki z funduszy spójności będą refinansować takie przedsięwzięcia jak: wsparcie dla przedsiębiorstw, kształcenie osób dorosłych czy termomodernizację.

QUIZ PRL. Zakupy i handel w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Aby w 1976 roku kupić cukier należało posiadać:
QUIZ PRL. Zakupy i handel w PRL
Tańczące z promocjami 29.02

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze