Oświadczenia majątkowe posłów. Tyle wynosi majątek ministra Adama Szłapki, który został ministrem do spraw Unii Europejskiej

i

Autor: PAP/Paweł Supernak Oświadczenia majątkowe posłów. Tyle wynosi majątek ministra Adama Szłapki, który został ministrem do spraw Unii Europejskiej

KPO

Minister Szłapka: Poprzedni rząd stracił dwa lata na odblokowanie pieniędzy

2024-02-25 16:31

Minister ds. UE Adam Szłapka, komentując decyzję o odblokowaniu funduszy europejskich dla Polski, powiedział w niedzielę w Krakowie, że poprzedni rząd stracił ponad dwa lata na ich ich odblokowanie, więc obecny musi pracować, żeby nie zmarnować tych pieniędzy.

Miliardy z KPO popłyną do Polski

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w piątek po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z Funduszu Spójności i z funduszu odbudowy.

Nam nie zabraknie determinacji (...) nie możemy zmarnować tych pieniędzy. Poprzedni rząd zmarnował prawie tysiąc dni, ponad dwa lata, więc my musimy pracować każdego dnia, żeby żadnych opóźnień nie było” – powiedział dziennikarzom minister Szłapka.

Jak tłumaczył, fundusze z Krajowego Planu Odbudowy to są bezpośrednie środki – tylko cześć z nich jest w formie pożyczek, a pozostała znaczna część z nich jest w formie dotacji.

„Ta część, która jest w formie pożyczek, jest rozłożona na bardzo długi termin i to są pożyczki brane przez całą Wspólnotę Europejską, co sprawia, że jest to na bardzo korzystnych warunkach. Polska, gdyby nie uczestniczyła w tym procesie, takich korzystnych warunków by nie miała” – wyjaśnił.

Ogromne pieniądze z Funduszu Spójności

Szłapka zaznaczył, że KPO stanowi jedną część środków unijnych dla Polski, pozostała część pochodzi z Funduszu Spójności, która „także była zablokowana przez nieudolność poprzedniego rządu”. Minister przewiduje, że pierwsze pieniądze unijne, niecałe 7 mld euro, wpłyną „na pewno tej wiosny”. „Myślę, że to są okolice marca, kwietnia” – uściślił. Zgodnie z jego zapowiedziami rząd w tym roku zamierza wykorzystać dwa tzw. sloty, co da łącznie kilkanaście miliardów euro z KPO.

Co z podatkiem od aut spalinowych?

Minister Szłapka, pytany przez dziennikarzy o nowy podatek dla posiadaczy samochodów spalinowych, który ma być zapisany w tzw. kamieniach milowych, odpowiedział, że „w kwestii kamieni milowych to nad tym jeszcze cały czas pracuje ministerstwo funduszy i tam będą pewne zmiany”. Dopytywany, czy jest zwolennikiem takiego podatku, odparł: „Myślę, że to nie jest najlepsze rozwiązanie”.

QUIZ PRL. Weselne hity PRL-u. Do tego tańczono w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
W weselnym hicie 2 plus 1 „Windą do nieba” Pannie Młodej niosą suknie z welonem, a kto na nią czeka?
QUIZ PRL. Weselne hity PRL-u. Do tego tańczono w Polsce Ludowej
Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze