Przelewy na długi weekend. Kiedy dojdzie przelew bankowy?

i

Autor: Unsplash - Burst Przelewy na długi weekend. Kiedy dojdzie przelew bankowy?

Majówka 2023

Przelewy na długi weekend. Czy system Elixir będzie działał?

2023-04-28 15:28

Zbliża się długi weekend. W tym okresie banki, podobnie jak większość instytucji, pracują w niestandardowych godzinach. W dni ustawowo wolne od pracy zmienia się również sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir. Sprawdź co z przelewami w majówkę.

Elixir nie działa, co w zamian?

Jak przypomniała Krajowa Izba Rozliczeniowego w komunikacie, rozliczenia w systemie Elixir realizowane są standardowo w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00.

„Odstępstwem od tego standardu są dni ustawowo wolne od pracy. W najbliższy poniedziałek, 1 maja, system Elixir ma przerwę w funkcjonowaniu. Przelewy, które zlecimy po godzinie 16.00 w piątek, 28 kwietnia, zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji kolejnego dnia roboczego, czyli we wtorek, 2 maja. Również 3 maja system Elixir nie będzie funkcjonował standardowo. Trzeba zatem pamiętać, że przelewy, które zlecimy 2 maja po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców w czwartek, 4 maja” – podała KIR.

W komunikacie wyjaśniono, że z kolei w przypadku Euro Elixir – systemu rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i transgraniczne) – przerwa w działaniu obejmie jedynie poniedziałek, 1 maja, ponieważ jest to dzień wolny także w krajach Unii Europejskiej. Od 2 maja system Euro Elixir będzie funkcjonował w standardowym trybie.

„Niezależnie od świątecznej przerwy w działaniu sesyjnych systemów rozliczeniowych, do dyspozycji klientów banków pozostaje system przelewów natychmiastowych Express Elixir. System działa w trybie ciągłym – 24/7/365, także w weekendy i święta, umożliwiając przesyłanie środków w polskiej walucie pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach” – podała Izba.

Pieniądze to nie wszystko Krzysztof Maj
Sonda
Otrzymałeś kiedyś pomyłkowy przelew?
Najnowsze