Emeryci na Śląsku

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Tablice trwania życia

Przeliczanie kapitału emerytalnego. Dłuższa praca nie oznacza wyższej emerytury

GUS co roku publikuje tablice trwania życia. Jest to kluczowy wskaźnik dla ustalania wysokości emerytur, na podstawie którego ZUS oblicza wysokość świadczenia dla osób przechodzących na emeryturę. Aktualne dane pokazują, że nowo narodzony chłopiec dożyje prawdopodobnie 74,5 roku, a dziewczynka blisko 82 lata. Jak wskazuje Infor, potrzebne są zmiany tego wskaźnika ze względu na niekorzystne przeliczanie kapitału emerytalnego, co skutkuje niższymi świadczeniami dla seniorów.

Tablice trwania życia GUS 2024 niekorzystne dla wysokości emerytury

Oczekiwana dalsza długość trwania życia finansowo nie działa na korzyść seniorów. Jak czytamy w portalu radia Zet, "z aktualnych tablic trwania życia GUS wynika, że mężczyzna, który zostaje emerytem, dożywa średnio 81 lat, a kobieta - 84. W porównaniu z ubiegłorocznymi tablicami mężczyźni żyją o 11 miesięcy dłużej, a kobiety - 9.".

"Oznacza to, że kapitał zebrany w ZUS dla osób, które wybierają się na emeryturę, jest dzielony na większą liczbę miesięcy. W praktyce oznacza to mniej pieniędzy w perspektywie miesiąca" wylicza portal radia Zet.

Potwierdza to posłanka Małgorzata Gromadzka z KO, która wystosowała interpelację, w której wskazuje, że "przedłużenie pracy zwiększa wymiar emerytury, jest dzisiaj nieprawdziwe, a przedłużenie pracy o rok spowodowało spadek naliczonej emerytury o 7,2 proc., wynikający z zastosowania nowej tablicy trwania życia". 

Dodatkowe przeliczenie emerytury rozwiązaniem problemów?

Według Infor-u, posłanka Gromadzka proponuje, aby w przepisie pojawił się jeszcze trzeci moment przeliczenia emerytury przy pomocy tablic GUS - moment rzeczywistego przejścia na emeryturę. 

Jak argumentuje posłanka "dawałoby to możliwość wyboru roku, w którym pracujący senior zdecydowałby się na przejście na emeryturę. W obecnym stanie prawnym dalsza praca po osiągnięciu wieku emerytalnego powoduje, że naliczona emerytura jest mniejsza niż obliczona w lutym ubiegłego roku".

Posłanka na zapytanie otrzymała negatywną odpowiedź z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, który argumentuje, że "przyjęte rozwiązania wynikają z reformy ubezpieczeń społecznych, są z nią zgodne i w sposób zabezpieczający interesy ubezpieczonych regulują poruszoną w zapytaniu poselskim tematykę". Jednocześnie, ministerstwo zaznacza, że w związku z tym "nie są prowadzone prace legislacyjne, zmierzające do zmiany obowiązujących w tym obszarze regulacji".

Według obowiązujących przepisów, tablice są podstawą do obliczenia emerytur na wnioski zgłoszone przez ubezpieczonych od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku i są wspólne dla kobiet i mężczyzn.

Marek Włodarczyk ma wyjątkowo niską emeryturę. Za te pieniądze nie da się przeżyć nawet dnia! Ratują go Niemcy

QUIZ PRL. Województa PRL 1975-1998. Zgadnij, gdzie leżały te miasta? Wyzwanie dla znawców historii PRL

Pytanie 1 z 15
Ile było województw w latach 1975 -1998?
QUIZ PRL. Województa PRL 1975-1998. Zgadnij, gdzie leżały te miasta? Wyzwanie dla znawców historii PRL
Halina, 77 lat. Nauczycielki życia
Urodziła się na Dolnym Śląsku ale sercem i duszą związana jest z Górnym. Dlatego u naszej kolejnej bohaterki – Haliny – możemy wyłapać pojedyncze słowa w śląskiej gwarze. Jej historia pokazuje, że szczęście można odnaleźć mimo wielu przeciwności losu – tylko czasem musimy na nie cierpliwie poczekać. O spełnianiu marzeń wtedy, kiedy inni godzą się z tym, co mają oraz o radości, którą przynosi obecność drugiego człowieka.
Nauczycielki życia

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze