Tablice trwania życia GUS 2024 niekorzystne dla wysokości emerytury
Oczekiwana dalsza długość trwania życia finansowo nie działa na korzyść seniorów. Jak czytamy w portalu radia Zet, "z aktualnych tablic trwania życia GUS wynika, że mężczyzna, który zostaje emerytem, dożywa średnio 81 lat, a kobieta - 84. W porównaniu z ubiegłorocznymi tablicami mężczyźni żyją o 11 miesięcy dłużej, a kobiety - 9.".
"Oznacza to, że kapitał zebrany w ZUS dla osób, które wybierają się na emeryturę, jest dzielony na większą liczbę miesięcy. W praktyce oznacza to mniej pieniędzy w perspektywie miesiąca" wylicza portal radia Zet.
Potwierdza to posłanka Małgorzata Gromadzka z KO, która wystosowała interpelację, w której wskazuje, że "przedłużenie pracy zwiększa wymiar emerytury, jest dzisiaj nieprawdziwe, a przedłużenie pracy o rok spowodowało spadek naliczonej emerytury o 7,2 proc., wynikający z zastosowania nowej tablicy trwania życia".
Dodatkowe przeliczenie emerytury rozwiązaniem problemów?
Według Infor-u, posłanka Gromadzka proponuje, aby w przepisie pojawił się jeszcze trzeci moment przeliczenia emerytury przy pomocy tablic GUS - moment rzeczywistego przejścia na emeryturę.
Jak argumentuje posłanka "dawałoby to możliwość wyboru roku, w którym pracujący senior zdecydowałby się na przejście na emeryturę. W obecnym stanie prawnym dalsza praca po osiągnięciu wieku emerytalnego powoduje, że naliczona emerytura jest mniejsza niż obliczona w lutym ubiegłego roku".
Posłanka na zapytanie otrzymała negatywną odpowiedź z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, który argumentuje, że "przyjęte rozwiązania wynikają z reformy ubezpieczeń społecznych, są z nią zgodne i w sposób zabezpieczający interesy ubezpieczonych regulują poruszoną w zapytaniu poselskim tematykę". Jednocześnie, ministerstwo zaznacza, że w związku z tym "nie są prowadzone prace legislacyjne, zmierzające do zmiany obowiązujących w tym obszarze regulacji".
Według obowiązujących przepisów, tablice są podstawą do obliczenia emerytur na wnioski zgłoszone przez ubezpieczonych od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku i są wspólne dla kobiet i mężczyzn.