- Świadomi znaczenia podstawowych praw i wolności człowieka, w poszanowaniu godności, potencjału i woli każdego, wskazujemy na konieczność zapewnienia wszystkim obywatelom dostępności do otoczenia fizycznego, społecznego, kulturalnego, rekreacji, wypoczynku, sportu, opieki zdrowotnej, edukacji, pracy, transportu, informacji i środków komunikacji. W celach programu Dostępność plus, upatrujemy szans na samodzielne i niezależne funkcjonowanie wszystkich osób, w tym z niepełnosprawnościami, osób starszych i innych osób o szczególnych potrzebach, na równi z innymi obywatelami – czytamy w Pakcie na rzecz Dostępności Plus 2018–2025.
Sprawdź koniecznie: Morawiecki obiecuje miliardy dla seniorów, ale zapłaci za to UE i samorządy
Jak podkreślono w deklaracji, za likwidację barier odpowiedzialni są zarówno przedstawiciele rządu, samorządów, instytucji publicznych, jak i organizacji pozarządowych, firm czy mediów.
Dostępność budynków, lokali mieszkalnych i przestrzeni publicznej. #PiątkaMorawieckiego #DostępnośćPlus pic.twitter.com/aS0DKZX0Yu
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 23 kwietnia 2018
Mateusz Morawiecki podkreślił, że program ma doprowadzić do tego, aby za kilka lat przeszkody, z którymi spotykają się codziennie osoby niepełnosprawne „nie były barierami nie do pokonania". Aby zrealizować ten cel potrzebne jest zaangażowanie ogromnych środków. „Już dzisiaj mamy 23 mld zł" – powiedział premier.
Czytaj też: Wywiad z Mateuszem Morawieckim [WIDEO]
Podczas inauguracji programu Dostępność Plus, szef rządu zapowiedział także wprowadzenie nowej funkcji – asystenta osoby niepełnosprawnej. – Asystent osoby niepełnosprawnej będzie osobą, która ma w różnych okolicznościach i w różnego rodzaju niepełnosprawnościach dopomagać, być dostępnym – tłumaczył premier. Jak dodał, jego zadaniem będzie „zwiększenie przestrzeń wolności dla osób niepełnosprawnych".
️ Przemówienie premiera @MorawieckiM podczas konferencji #DostępnośćPlus 2018-2025.https://t.co/aSsMvwRisd
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 23 kwietnia 2018
Odwołując się do protestu rodziców dorosłych niepełnosprawnych w Sejmie, Morawiecki przyznał, że rząd zdaje sobie sprawę „jak wiele potrzeb jest jeszcze niezaspokojonych w przypadku osób niepełnosprawnych". – Są to lata zaniedbań, których nie da się szybko nadrobić – ocenił premier. Przypomniał jednocześnie, że obecny rząd w ciągu roku podniósł rentę socjalną o ponad 100 zł.
Zobacz również: Morawiecki: program Mieszkanie plus dostanie drugi oddech
Program Dostępność Plus
Program Dostępność Plus to jedno z pięciu priorytetowych działań rządu Mateusza Morawieckiego. Celem programu jest podniesienie jakości życia i zapewnienie niezależności życia wszystkich obywateli, w tym osób starszych i osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami. Ma temu służyć poprawa dostępności przestrzeni publicznej, produktów i usług w aspekcie architektonicznym, informacyjnym i komunikacyjnym. Program wymaga zaangażowania nie tylko strony rządowej, ale także samorządów terytorialnych, przedsiębiorców, organizacji społecznych oraz mieszkańców. Beneficjentami Programu będą m.in. osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby starsze. Na realizację programu rząd przeznaczy ponad 23 mld zł w latach 2018-2025.
Źródła: onet.pl, rmf24.pl, pap.pl, Twitter