Mieszkanie Plus

i

Autor: Shutterstock

Przełom w Mieszkaniu Plus. Inwestycje powstaną na gruntach Poczty Polskiej i PKP

2017-11-07 14:43

Krajowy Zasób Nieruchomości („bank ziemi") 7 listopada podpisał ważne porozumienia na realizację inwestycji z Pocztą Polską i Polskimi Kolejami Państwowymi. W ramach pilotażowego programu nieruchomości Poczty Polskiej i Polskich Kolei Państwowych będą mogły zostać wykorzystane do realizacji rządowego programu, w tym – do budowy mieszkań komunalnych.

- Podpisane dziś porozumienia otwierają nowy rozdział w programie Mieszkanie Plus. Krajowy Zasób Nieruchomości będzie miał dostęp do bazy nieruchomości, którą zaoferowały w pilotażu programu Poczta Polska i Polskie Koleje Państwowe. Ze względu na możliwość wykorzystania przez KZN nieruchomości także na cele budownictwa komunalnego, zawarte porozumienia zwiększą potencjał oferowanych działek z korzyścią dla przyszłych najemców i właścicieli mieszkań – mówił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk po podpisaniu umowy między Krajowym Zasobem Nieruchomości oraz PKP S.A. i Pocztą Polską S.A.

- Podpisywane dziś umowy pozwolą na budowę mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Działania BGKN i KZN są komplementarne – mamy jeden cel: znaczne zwiększenie liczby mieszkań w budowie od przyszłego roku. Cieszę się, że to właśnie Poczta Polska S.A. i PKP S.A. jako pierwsze podpisały umowy na realizację inwestycji z KZN – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Poczta Polska i PKP zbędą na rzecz Krajowego Zasobu Nieruchomości działki, na których powstaną lokale pod wynajem w ramach „Mieszkania Plus" oraz budynki, które mogą zostać zaadoptowane do celów mieszkaniowych.

- Poczta Polska od wielu miesięcy uczestniczy czynnie w programie Mieszkanie Plus. Dzisiejsze porozumienie jest wyrazem naszego zaangażowania w to ważne rządowe przedsięwzięcie. Dzięki niemu Krajowy Zasób Nieruchomości zyska pełną informację o położonych w całej Polsce nieruchomościach Poczty, które nie są już użytkowane, a mogą być wykorzystane pod budowę mieszkań, bądź adaptację budynków na cele mieszkaniowe – powiedział Przemysław Sypniewski, prezes zarządu Poczty Polskiej S.A. – Jesteśmy zainteresowani zbywaniem niewykorzystywanych placów i budynków, aby nabywać grunty tam, gdzie przewidujemy rozwój naszej infrastruktury logistycznej. To istotny element dla realizacji naszej strategii rozwoju – dodał.

- PKP S.A. odeszła od krótkowzrocznej polityki, z którą mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, polegającej na wyprzedaży kolejowego majątku. Chcemy zagospodarowywać nasze grunty w sposób mądry, pozwalający na osiąganie długoterminowych korzyści, a przede wszystkim wychodzący naprzeciw ważnym potrzebom społecznym. Takim sposobem jest na przykład wniesienie części naszych działek do Programu Mieszkanie Plus, dzięki czemu kolej może przyczynić się do rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Wpisujemy się tym samym w rządową politykę zrównoważonego rozwoju – podsumował prezes zarządu PKP S.A., Krzysztof Mamiński.

Polskie Koleje Państwowe wytypowały do „Mieszkania Plus" 130 nieruchomości, z czego 21 znajduje się w szczególnie atrakcyjnych lokalizacjach, a Poczta Polska – 208 nieruchomości. Do końca br. PKP przekaże KZN wykaz nieruchomości ze 148 miast pow. 20 tys. mieszkańców, które mogą zostać przeznaczone pod inwestycje w ramach rządowego programu. Poczta Polska zobowiązała się do udostępnienia KZN pełnej informacji o nieruchomościach na terenie całej Polski. KZN będzie mógł nabyć nieruchomości od PKP i PP bez konieczności uczestnictwa w przetargu.

Zobacz też: Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości weszła w życie. Co zakłada?

Przeczytaj także: Mieszkanie Plus. Sprawdź wysokość czynszu w różnych miastach [CENY]

Polecamy: Mieszkanie Plus: Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Źródło: materiały prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze