Kodeks pracy gwarantuje prawo do przerwy wszystkim pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, którzy pracują minimum 6 godzin dziennie. Wedle przepisów w takiej sytuacji przysługuje 15 – minutowa przerwa. Co ważne, jest ona wliczana do czasu pracy. Oczywiście pracodawca ma prawo wydłużyć przerwę swoim pracownikom, jednak nie może jej skrócić. Osobom niepełnosprawnym przysługuje dodatkowa, 15-minutowej przerwa, także wliczana do czasu pracy. Należy podkreślić, że przerwa należy się pracownikowi podczas wykonywania jego obowiązków. Nie oznacza to przychodzenia później czy wychodzenia wcześniej.
Rodzaj przerwy w pracy jest także regulowany obowiązkami jakie wykonuje pracownik. Osoby, które zatrudnione są przy komputerach co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy, mają prawo do 5 minut przerwy po każdej godzinie pracy. Istotny jest fakt, że takiej przerwy nie można kumulować, to znaczy, że pracownik nie powinien pracować bez przerwy przez trzy godziny, a potem skorzystać z 15 minut wolnego. Jest to szczególnie ważne ze względów zdrowotnych. Pracownik podczas takiej przerwy powinien dać odpocząć oczom od ekranu monitora i rozprostować nogi.
To jednak nie jedyne co zapewnia ustawodawca. Przepisy przewidują także jedną, godziną przerwę. Przyjęło się, że jest to czas na zjedzenie obiadu czy lunchu, jednak to jak pracownik wykorzysta czas wolny zależy od niego. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj przerwy nie wlicza się w czas pracy.
Przerwa w pracy jest potrzebna aby pracownik mógł odpocząć. Ma to znaczenie zarówno pod względem zdrowotnym, jak i naszej wydajności. Fakt, że przepisy dają prawo do decydowania o sposobie wykorzystania przerwy, nie oznacza, że w tym czasie można załatwiać prywatne sprawy. O tym czy czas wolny można spędzić poza zakładem pracy decyduje pracodawca.