Ursula von der Leyen

i

Autor: AP Ursula von der Leyen

Drogi prąd i gaz

Przewodnicząca Komisji Europejskiej: kolejna zima będzie dużym wyzwaniem

2022-12-12 15:06

Drogi prąd, gaz i węgiel. To kluczowe problemy tej zimy. Niestety okazuje się, że zima 2023 to dopiero będzie wyzwanie. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyznaje, że kolejna zima będzie dużym wyzwaniem, do którego należy przygotowywać się już teraz. Na ten sezon 2022 jeszcze jej zdaniem Europa jest zabezpieczona pod względem energetycznym. Jak podkreśliła, szantaż Rosji w tej kwestii nie powiódł się.

Gaz w Europie

Sytuacja energetyczna w Europie nie jest prosta. Wojna na Ukrainie i związane z nią sankcje sprawiły, że Rosja przykręciła kurek z gazem. Choć jeszcze  tym roku jakoś kraje wspólnoty europejskiej sobie radzą z zabezpieczeniem swoich obywateli w gaz i energię elektryczną, to w kolejnych latach już może to być wręcz niemożliwe. Co bardzo niepokojące to to, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen  i podlegająca jej KE same mają ogromne wątpliwości co do przyszłorocznego sezonu zimowego. - Unia Europejska zabezpieczyła wystarczającą ilość gazu na tegoroczną zimę, ale może stanąć w obliczu niedoboru gazu w przyszłym roku, jeśli Rosja dalej będzie ograniczać dostawy - poinformowały w poniedziałek Komisja Europejska i Międzynarodowa Agencja Energii.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odniosła się do tego komunikatu podczas konferencji prasowej. - Rezultatem dotychczasowych działań jest to, że tej zimy jesteśmy bezpieczni. Szantaż (energetyczny - red.) Rosji poniósł fiasko. Przygotowania do następnej zimy - 2023/2024 - zaczynają się już teraz - przyznała. Szefowa Komisji Europejskiej podkreśliła: - Europa musi zwiększyć wysiłki na kilku polach. Jest możliwe, że Rosja odetnie resztę dostaw gazu. Chiny mogą znieść restrykcje covidowe, a to spowoduje wzrost zapotrzebowania do poziomu sprzed pandemii. Tej zimy korzystamy z wyjątkowo łagodnej aury. Za rok może być inaczej. Mimo działań, które podjęliśmy może nam zabraknąć do 30 mld m3 gazu w następnym roku. Zatem sytuacja wygląda bardzo poważnie. 

Limity cen gazu w Europie

Szefowa KE wezwała również kraje UE do podpisania się pod wprowadzeniem środków nadzwyczajnych dot. przeciwdziałania kryzysowi energetycznemu, w tym propozycją limitu cen gazu. Ministrowie energii UE chcą 13 grudnia 2022 roku. - Każdy dzień zwłoki ma swoją cenę. Potrzebujemy porozumienia w sprawie propozycji z 18 października i potrzebujemy go teraz - zaznaczyła Ursula von der Leyen.

Źródło: money.pl

Sonda
Czy wierzysz rządowi w sprawie wysokości cen na gaz?
Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze