Papier toaletowy

i

Autor: Miroslaw Pieslak

Przez Chińczyków zdrożeje papier toaletowy!

2018-10-15 18:27

Już wkrótce konsumenci mogą odczuć wzrost cen papieru toaletowego. Powodem tego może być niedobór celulozy wywołany ogromnym popytem na chińskim rynku. Wytwórcy mówią o wzrośnie sięgającym nawet 30%, który miałby nastąpić w styczniu lub w lutym 2019 roku.

Podobno podwyżki są nieuniknione, a producenci jedynie odkładali je w czasie. Wcześniej mieli brać na siebie rosnące ceny celulozy, ale dłużej nie dadzą rady.

Instytut Badawczy ABR SESTA i Hiper-com Poland przeprowadzili analizy, z których wynika, że przez ponad dwa lata średnia cena paczki 8 sztuk papieru toaletowego utrzymywała się na dość wyrównanym poziomie.  

W dyskontach najtaniej

Najtaniej papier totaletowy mogliśmy dostać w dyskontach. Kosztował tam 5,12 zł w 2016 roku, 5,47 zł w 2017 roku i 4,72 zł w pierwszych 8 miesiącach 2018 roku.


- Dyskonty są nastawione na sprzedaż produktów w promocjach. W tym celu kupują ich dużo i promują je intensywnie, zapewniając przy tym odpowiednią ekspozycję. Dzięki temu ten asortyment ma jednorazowo duży zbyt, sieć – niską cenę, a klient – okazję zakupową. I to właściwie wszystkim się opłaca – mówi portalowi dziennik.pl Sebastian Starzyński, Prezes Instytutu Badawczego ABR SESTA.

Średnie ceny papieru toaletowego były w miarę stabilne w okresie ostatnich 32 miesięcy. Rynek stał się konkurencyjny od momentu wprowadzenia przez sieci handlowe produktów marek własnych. Zdaniem Prezesa Starzyńskiego, to powód zapewnienia stablizacji cenowej. 

Popyt na papier w Chinach

Głównym powodem wzrostu cen jest rosnący popyt w Chinach, których gospodarka przyśpieszyła w 2017 i pierwszej połowie 2018 r. Zapotrzebowanie na celulozę jest dodatkowo napędzane nowymi regulacjami, które weszły w życie z początkiem tego roku. Na ich mocy Pekin ograniczył import niesortowanej makulatury. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany