Przez Chińczyków zdrożeje papier toaletowy!

2018-10-15 18:27
Papier toaletowy
Autor: Miroslaw Pieslak

Już wkrótce konsumenci mogą odczuć wzrost cen papieru toaletowego. Powodem tego może być niedobór celulozy wywołany ogromnym popytem na chińskim rynku. Wytwórcy mówią o wzrośnie sięgającym nawet 30%, który miałby nastąpić w styczniu lub w lutym 2019 roku.

Podobno podwyżki są nieuniknione, a producenci jedynie odkładali je w czasie. Wcześniej mieli brać na siebie rosnące ceny celulozy, ale dłużej nie dadzą rady.

Instytut Badawczy ABR SESTA i Hiper-com Poland przeprowadzili analizy, z których wynika, że przez ponad dwa lata średnia cena paczki 8 sztuk papieru toaletowego utrzymywała się na dość wyrównanym poziomie.  

W dyskontach najtaniej

Najtaniej papier totaletowy mogliśmy dostać w dyskontach. Kosztował tam 5,12 zł w 2016 roku, 5,47 zł w 2017 roku i 4,72 zł w pierwszych 8 miesiącach 2018 roku.


- Dyskonty są nastawione na sprzedaż produktów w promocjach. W tym celu kupują ich dużo i promują je intensywnie, zapewniając przy tym odpowiednią ekspozycję. Dzięki temu ten asortyment ma jednorazowo duży zbyt, sieć – niską cenę, a klient – okazję zakupową. I to właściwie wszystkim się opłaca – mówi portalowi dziennik.pl Sebastian Starzyński, Prezes Instytutu Badawczego ABR SESTA.

Średnie ceny papieru toaletowego były w miarę stabilne w okresie ostatnich 32 miesięcy. Rynek stał się konkurencyjny od momentu wprowadzenia przez sieci handlowe produktów marek własnych. Zdaniem Prezesa Starzyńskiego, to powód zapewnienia stablizacji cenowej. 

Popyt na papier w Chinach

Głównym powodem wzrostu cen jest rosnący popyt w Chinach, których gospodarka przyśpieszyła w 2017 i pierwszej połowie 2018 r. Zapotrzebowanie na celulozę jest dodatkowo napędzane nowymi regulacjami, które weszły w życie z początkiem tego roku. Na ich mocy Pekin ograniczył import niesortowanej makulatury. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE