Gołym okiem widać, że w stosunku do roku ubiegłego ceny drastycznie wzrosły. Zakupy spożywcze od wielu tygodni coraz mocniej obciążają domowy budżet. Portal dlahandlu.pl, który cytuje wyniki badań Inquiry Market Research podkreśla, że od kilku lat polscy konsumenci chętniej kupowali droższą żywność i stawiali przede wszystkim na jakość. Wzrost cen spowodował, że trend ten uległ zmianie.
ZOBACZ TEŻ: Młodzi Polacy zadłużają się na potęgę! Mają do oddania miliardy [RAPORT]
Polacy stają się coraz bardziej świadomymi konsumentami. Nie tylko nauczyliśmy się porównywać oferty, ale też sami zaczęliśmy szukać korzyści i oszczędności, zmieniając sprzedawców usług. Z wspomnianego badania wynika, że na wzrost cen żywności Polacy coraz częściej reagują, poszukując tańszych zamienników. Tak działa aż 52 proc. badanych. Z kolei 50 proc. respondentów przyznało, że szuka tańszych sklepów.
Co przygnębiające, coraz więcej osób przez drożyznę zaczyna rezygnować z niektórych usług - 42 proc. ankietowanych. 37 proc. rezygnuje z luksusów, a 34 proc. odmawia sobie niektórych przyjemności.
Polacy szukają sposobów, by jak najwięcej zaoszczędzić na zakupach. Wyszukujemy okazji, promocji, rabatów na dany produkt i oglądamy gazetki z promocjami sklepów tradycyjnych.
Badania Inquiry Market Research pokazują, że częściej kupujemy przecenioną, ale jeszcze nadającą się do konsumpcji żywność. Polacy starają się także starannie planować zakupy. Przyglądamy się wcześniej cenom w różnych sklepach, a także czekamy na promocje niektórych produktów. Wzrost cen spowodował jednak, że zmieniamy swoje nawyki zakupowe i rezygnujemy z wielu towarów, aby zaoszczędzić.
SPRAWDŹ TAKŻE: Zapłacą fortunę za zmarłego piłkarza. FIFA wydała wyrok
Źródło: dlahandlu.pl