praca zdalna

i

Autor: Getty Images Nowe przepisy w kwestii pracy zdalnej wchodzą w życie już niebawem.

Dodatkowy urlop 2023

Przez rząd stracimy 9 tygodni urlopu. Zmiany w kodeksie pracy wciąż nie są gotowe

2023-02-06 16:58

Unijna dyrektywa work-life balance wymusza na rządzących rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Główną ideą tych zmian jest pomoc w łączeniu pracy zawodowej z życiem prywatnym. Wśród nowych rozwiązań znajdują się m.in. dodatkowe dni urlopu, ale też szersze uprawnienia dla rodziców. Nowe prawo powinno obowiązywać już od sierpnia 2022 r. Tymczasem część rodziców skarży się, że przez opieszałość rządu nie "załapią się" oni na nowe prawo i mimo obietnic nie będą mieli prawa do dodatkowych dziewięciu tygodni urlopu rodzicielskiego-alarmuje Business Insider.

Ogromna liczba osób bez prawa do urlopu

Business Insider informuje, że rząd już dawno zapowiadał, że zmiany w przepisach wdrożone zostaną w sierpniu 2022 r. Taki był termin narzucony przez Unię. Ale ponieważ rząd się nie wyrobił, to rodzice dzieci urodzonych na przełomie 2021 i 2022 r. o dodatkowym urlopie mogą zapomnieć.

Według informacji portalu, na Facebooku pojawiają się pierwsze grupy, w których pokrzywdzeni rodzice organizują się i chcą walczyć o swoje prawa.

-Wsparcia szukają właśnie u parlamentarzystów. Poseł KO Michał Jaros złożył już w tej sprawie interpelację do resortu rodziny. Czytamy w niej, że według pobieżnych szacunków przez opóźnienie prawo do urlopu straciło aż 95 tys. rodziców, głównie ojców. W swojej interpelacji z 26 stycznia Jaros pyta, czy jest szansa, by resort rodziny nowymi urlopami objął wszystkich tych rodziców, którzy mieli prawo do urlopu rodzicielskiego 2 sierpnia 2022 r., czyli w momencie, gdy rząd obiecał wejście w życie nowych przepisów. Zresztą klub KO zapowiedział już zgłoszenie poprawki podczas prac sejmowych. Drugie czytanie w komisji rodziny i polityki społecznej ma się odbyć w poniedziałek 6 lutego - czytamy w Business Insider.

Aleksandra Gajewska z KO cytowana przez portal przyznała, że Koalicja Obywatelska zaproponuje rekompensatę dla rodziców, którzy przez waszą nieudolność już zostali pokrzywdzeni. To właśnie wsłuchując się w ich apele, postulujemy przyznanie rodzicom, którzy w dniu 2 sierpnia 2022 r. przebywali na urlopie rodzicielskim, prawa do skorzystania z dodatkowego, 9-tygodniowego urlopu.

Co na to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej?

W odpowiedzi na pytania Business Insider Polska ministerstwo podkreśla, że polskie prawo już dziś wypełnia z nawiązką dyrektywę work-life balance. "Obecnie nie ma jedynie gwarancji nieprzenoszalności części urlopu rodzicielskiego, która zostanie wprowadzona wyżej wymienionym projektem ustawy" — czytamy.

Jak podaje portal, pomysłu KO resort komentować nie chce, ale podkreśla, że i w tej kwestii pójdzie rodzicom na rękę.

"W celu objęcia nowymi regulacjami jak największej liczby uprawnionych pracowników na mocy przepisów przejściowych zawartych w projekcie ustawy pracownik-rodzic dziecka, który w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego lub będzie do niego uprawniony (...), będzie miał prawo do skorzystania z tego urlopu w nowym, wyższym wymiarze" — czytamy w Business Insider.

Pieniądze to nie wszystko - Janusz Steinhoff
Sonda
Na czym oszczędasz podczas urlopu?
Najnowsze