hala magazynowa

i

Autor: gettyimages Obliczenia wielkości instalacji oddymiającej powinny zostać poprzedzone wydzieleniem stref dymowych, czyli obszarów, w których po wykryciu pożaru będzie działać system usuwania dymu

Przybywa magazynów. Ich powierzchnia przekroczyła już 20 km kwadratowych!

2020-11-03 13:16

Rozwój rynku magazynowego jest stale napędzany przez pandemię. Od stycznia br. wynajęto o 27 procent więcej magazynów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wyniki najnowszego raportu CBRE nie pozostawiają wątpliwości. W trzecim kwartale br. firmy wynajęły ponad 1,2 mln m kw. magazynów. W tym okresie powstało aż 673 tys. m kw. nowej powierzchni magazynowej.To już kolejny w czasie pandemii kwartał z rekordowym zainteresowaniem magazynami. Firmy wynajmują lub kupują coraz więcej magazynów, ponieważ skłania je do tego coraz bardziej niepewna sytuacja gospodarcza, a także wzrost zapotrzebowania na zakupy przez internet. Jak wiadomo, dodatkowe magazyny podnoszą płynność biznesu, niezależnie od warunków zewnętrznych. Kolejnym zjawiskiem obserwowanym ostatnio jest wzrost znaczenia automatyzacji. Dzięki niej w czasach intensywnego rozwoju e-commerce, firmy handlowe mogą zachować terminowość dostaw i zwrotów, a przy tym ograniczać koszty.Deweloperzy inwestujący w budowę magazynów niewątpliwie złapali wiatr w żagle, jednak wkrótce rynek może zacząć się nasycać, a co za tym idzie, ich zapał powinien nieco osłabnąć. Jednak póki co, w ostatnich trzech miesiącach 2020 r. popyt na magazyny przekroczył milion m kw. już po raz czwarty z rzędu, zaś całkowite zainteresowanie w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku było o 27 proc. większe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Eksperci CBRE przewidują, że rok 2020 zakończy się nowym rekordem pod względem popytu na powierzchnię magazynową. Największą umowę podpisała w bieżącym roku Panattoni BTS Świebodzin: na ponad 200 tys. m kw. dla firmy z obszaru e-commerce. W ostatnich trzech miesiącach najbardziej urosła przestrzeń magazynowa w województwie mazowieckim: łącznie z Warszawą o 465 tys. m kw. Na drugim miejscu jest województwo śląskie (412 tys. m kw.), na trzecim dolnośląskie (329 tys. m kw.).Obecnie w Polsce buduje się ponad 1,5 mln m kw. magazynów, jednak powierzchnia ta stopniowo spada, ponieważ deweloperzy coraz częściej nie podejmują się budów, bez wcześniejszych umów najmu. Obecnie budowy spekulacyjne (bez wcześniejszych umów najmu) to około 30 proc. wszystkich budów magazynów.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze