Narodowy Bank Polski

i

Autor: Shutterstock

Oszuści wyłudzili od banków 13 mln złotych

2020-11-02 15:35

Ponad 64 tys. operacji – tylu, jak poinformował właśnie Narodowy Bank Polski, w drugim kwartale 2020 r. dokonali oszuści używający oszukańczych kart płatniczych. Kwota wyłudzeń za ten okres to aż 13 mln zł, co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego kwartału zarówno pod względem ilości, jak i wartości transakcji, mamy do czynienia z niepokojącym wzrostem.

Nowy raport Banku centralnego na temat wyłudzeń dokonanych dzięki skradzionym i sfałszowanym kartom jest zatrważający. W II kwartale 2020 r. banki odnotowały około 64,7 tys. operacji oszukańczymi kartami płatniczymi. Wyłudzono w ten sposób od banków 13,0 mln zł, która to suma jest w porównaniu z poprzednim kwartałem wyższa o 3,8 proc.

Karta płatnicza

i

Autor: pixabay.com Karta płatnicza

Rośnie liczba oszustw

Bardzo rośnie liczba oszustw dokonywanych dzięki przejęciu numeru karty bez jej posiadania fizycznie. Złodzieje w znacznie większym stopniu wykorzystują do dokonywania oszukańczych transakcji kartami płatniczymi internet, ponieważ wszystkie wydawane obecnie karty, poza kartami prepaid, mają mikroprocesor, co bardzo utrudnia oszustom dokonywanie transakcji w terminalach płatniczych POS i bankomatach.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze