Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu.
Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.
- Musimy połączyć wiedzę fachową oraz zasoby sektora publicznego i prywatnego w celu pokonania pandemii i przygotowania się na ewentualne ogniska choroby w przyszłości. Przy pomocy finansowania z programu „Horyzont 2020” oraz naszych partnerów branżowych i pozabranżowych przyspieszamy rozwój diagnostyki i leczenia koronawirusa, tworząc niezbędne narzędzia, które pozwolą nam stawić czoła światowemu kryzysowi - mówi Marija Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.
Aby sfinansować większą liczbę wysokiej jakości wniosków, Komisja zwiększyła swoje zobowiązanie w ramach unijnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” do 72 mln euro (z pierwotnie planowanych 45 mln euro). Kwota 45 mln euro zostanie zapewniona przez branżę farmaceutyczną, partnerów stowarzyszonych ILI oraz inne organizacje zaangażowane w projekty, co oznacza, że całkowita wartość inwestycji wyniesie 117 mln euro.
ZOBACZ TEŻ: Składki ZUS w dobie koronawirusa. Tarcza antykryzysowa
Wybrane dziś projekty są częścią wspólnej europejskiej reakcji na pandemię koronawirusa, koordynowanej przez Komisję od początku tego kryzysu. W dniu 4 maja, podczas szczytu w sprawie globalnej reakcji na pandemię koronawirusa, Komisja zobowiązała się do przeznaczenia ogółem 1,4 mld euro, z czego 1 mld euro pochodzi z programu „Horyzont 2020” i ma służyć opracowaniu szczepionek, nowych metod leczenia oraz narzędzi diagnostycznych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.Od stycznia 2020 r. Komisja uruchomiła ponadto 352 mln euro łącznie w ramach programu „Horyzont 2020”. Obejmuje to, między innymi, kwotę 48,2 mln euro przyznaną na realizację 18 projektów badawczych, w których rozpoczęto prace pod kątem gotowości i reagowania na ogniska choroby, szybkich badań w miejscu opieki nad pacjentem, nowych metod leczenia i nowych szczepionek.
ZOBACZ TEŻ: Pit 2020. Jaka kara za zwłokę przy rozliczaniu?