Psycholog bez skierowania ? Wkrótce nowe zasady!

i

Autor: Shutterstock

ABC Zdrowia

Psycholog bez skierowania wkrótce - sprawdź nowe zasady!

Zwykle, gdy chcemy skorzystać z pomocy specjalisty, potrzebujemy skierowania. Zdrowie psychiczne to bardzo delikatna materia, a tak wydłużona droga do uzyskania pomocy może przynieść fatalne skutki. Zmiany, które zostaną wkrótce wprowadzone, mają poprawić dostępność ubezpieczonych pacjentów do psychologa. Jak to będzie wyglądać? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. Pomoc psychologiczna w pandemii - krótkie przypomnienie
  2. Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego
  3. Z jakimi problemami do psychologa?
  4. Pomoc bez skierowania w 120 placówkach
  5. Jak znaleźć pobliską placówkę Centrum Zdrowia Psychicznego?
  6. Gdzie szukać darmowej pomocy psychologicznej?
  7. Inne świadczenia bez skierowania

Osoby zgłaszające się do punktów zgłoszeniowo-koordynacyjnych, by skorzystać z porady psychologa najczęściej wymagają pilnej pomocy. Do psychologa nie chodzi się z powodu chandry. Przeważnie udają się do niego osoby, które bardzo cierpią i mają kłopoty ze zwykłym funkcjonowaniem pośród ludzi. Dlatego słusznie trwa nowelizacja przepisów. W styczniu br. powstał projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, zmieniający rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Projekt przeszedł już etap konsultacji publicznych i zakończono jego opiniowanie. Dokument sprawdza w tej chwili Komisja Prawnicza, a aby mógł być ogłoszony, potrzebny jest już tylko podpis Ministra Zdrowia.

Pomoc psychologiczna w pandemii - krótkie przypomnienie

W czasie pandemii COVID-19 skierowanie nie było wymagane również do psychologa dla dorosłych. Stało się tak na wniosek ekspertów z dziedziny psychiatrii, którzy alarmowali wzrost na skutek pandemii poczucia lęku i niepokoju. Dostęp do wsparcia psychologicznego więc ułatwiono, znosząc tymczasowo wymóg skierowań do psychologów. Omawiana nowelizacja nie wprowadzi aż tak liberalnej zasady, jak to miało miejsce podczas pandemii, a dostęp do psychologów bez skierowania będzie ograniczony do centrów zdrowia psychicznego. Przy czym jest to program pilotażowy, a jego ewentualne dalsze funkcjonowanie będzie zależało od oceny skutków zmiany w zakresie dostępności do świadczeń psychologicznych. Po zakończeniu programu pilotażowego mają być wprowadzone zmiany systemowe. Pilotażowe zmiany przepisów mają wejść w życie 14 dni po opublikowaniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, co ma niedługo nastąpić.

Uwaga! W niedługim czasie, tak jak to było w czasie pandemii, będzie można skorzystać z psychologa bez skierowania.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego

W ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego uruchomionych zostanie 129 Centrów Zdrowia Psychicznego (https://czp.org.pl/). Pomoc psychologiczna i psychiatryczna będzie w nich dostępna bez zapisów i skierowań – wystarczy zgłosić się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego w godzinach 8:00-18:00. Dyżurujący specjaliści przeprowadzą rozmowę i opracują wstępny plan leczenia.

W ramach oferowanej pomocy:

  • Pilne przypadki: Pomoc w ciągu 72 godzin, m.in.: wizyty u psychiatry, psychoterapia indywidualna lub grupowa, pobyt na oddziale dziennym, leczenie domowe.
  • Leczenie długoterminowe: Regularne wizyty u psychiatry, psychoterapia indywidualna lub grupowa, wsparcie psychoedukacyjne dla pacjentów i ich rodzin.
  • Współpraca ze szpitalami: W sytuacjach nagłych wymagających hospitalizacji, Centra zapewniają opiekę całodobową w placówkach partnerskich.

Z jakimi problemami do psychologa?

Psycholog zajmuje się badaniem psychologicznym, diagnozuje problem i kieruje na odpowiednie leczenie.

Psycholog nie zajmuje się terapią i nie zleca leczenia farmakologicznego (to robi psychiatra). Może jedynie na podstawie wywiadu z potrzebującym pomocy zdiagnozować problem i pokierować pacjenta do innych specjalistów. W praktyce najczęściej do psychiatrów i psychoterapeutów.

U psychologa możemy spodziewać się rozmowy, a niekiedy także testów psychologicznych, które potem są przez niego interpretowane. Jest on uprawniony do wydawania orzeczeń czy zaświadczeń na temat stanu zdrowia psychicznego.

Do psychologa warto zgłaszać się z bieżącymi problemami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie, jak np. kłopoty w pracy, nieporozumienia w małżeństwie, apatia, brak chęci do życia, strata i żałoba. Obowiązuje zasada, że jeśli nie jesteśmy pewni jaki specjalista mógłby nam pomóc, warto zgłosić się właśnie do psychologa. Psycholog zdiagnozuje problem i skieruje na odpowiednie leczenie, np. na psychoterapię lub do psychiatry.

Pomoc bez skierowania w 120 placówkach

W Polsce funkcjonują Centra Zdrowia Psychicznego. Jest ich w całym kraju 120, a działają po to, aby osoby czujące się źle psychicznie mogły w nich dostać wsparcie – przez całą dobę i zupełnie za darmo. Pomoc, której udziela się w centrach, jest różna i zależy od stanu pacjenta. Niekiedy wystarczy porada specjalisty, innym razem w grę wchodzi umieszczenie chorego na szpitalnym oddziale dziennym, a nawet całodobowym. Placówki, o których mowa są przeznaczone dla osób powyżej 18 roku życia.

Jak znaleźć pobliską placówkę Centrum Zdrowia Psychicznego?

Najpierw trzeba wejść na stronę Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego. Adres strony to https://czp.org.pl. Następnie należy wybrać zakładkę "Mapa" i znaleźć na mapie województwo, gdzie mieszkasz lub przebywasz. Potem trzeba kliknąć nazwę lub miejsce na mapie, a wyświetli się lista placówek wraz z danymi kontaktowymi. Aby uzyskać pomoc, możesz wcześniej zadzwonić, ale nie jest to konieczne. Możesz też po prostu zgłosić się pod wskazanym adresem i poproś o poradę. Skierowanie – nie zawsze potrzebne.

Gdzie szukać darmowej pomocy psychologicznej?

Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123 powstał z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem.

Inne świadczenia bez skierowania

W ramach korzystania ze świadczeń "na NFZ" pacjent do większości lekarzy specjalistów musi mieć skierowanie. Wyjątki od tej zasady:

  • ginekolog i położnik,
  • onkolog,
  • psychiatra,
  • wenerolog,
  • dentysta.
Tańczące z promocjami 27 VI

Quiz PRL. Służba zdrowia w PRL

Pytanie 1 z 10
Do pobierania krwi używało się:
Służba zdrowia w PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze