QUIZ PRL

QUIZ PRL: Co można było kupić w Pewexie? Ile to kosztowało?

Pewexy, ach Pewexy… urządzone inaczej niż zwykłe sklepy, pachnące zawsze tak samo – Zachodem i „Zaoceanem”. Krainy pełne niewyobrażalnych dóbr. Swetrów nie drapiących w szyję, spodni, które w miarę noszenia zamieniały się w marzenie, kosmetyków pachnących luksusem, spośród których najtańszy puder kosztował w przeliczeniu tyle, ile w sklepie AGD cztery żelazka. Mimo to polskie kobiety chętnie porzucały prasowanie dla specyfiku, który w odróżnieniu od polskich pudrów do twarzy typu „żółtaczka”, rzeczywiście upiększały.

QUIZ PRL: Co można było kupić w Pewexie? Ile to kosztowało?

Walutą Pewexów były dolary oraz tzw. bony – wystawione przez PRL zastępniki twardej waluty. Dlatego zanim weszło się do środka, cinkciarz spod Pewexu pytał, czy nie wymieniłoby się swoich dolarów na jego bony. Wiele osób tak robiło, bo chociaż dolary na czarnym rynku były droższe od bonów, w Pewexie np. Wranglery lub Rifle kosztowały 22 dolary lub 22 bony, bez różnicy. W ten sposób socjalistyczne państwo pozbawiało się twardych walut, czyli robiło to, co zwykle: głupoty przynoszące straty.

QUIZ PRL: Co można było kupić w Pewexie? Ile to kosztowało?

Pytanie 1 z 9
Cenę reklamówki z Pewexu zdradzały słowa piosenki „Ragazzo da Napoli”:
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Sonda
Najlepszy serial PRL-u to:

Przypominamy sylwetki największych polskich aktorek okresu PRL-u. Posłuchaj podcastu "Historia ze Sławomirem Koprem".

Listen to "Pola Raksa PRZEPĘDZIŁA z domu Bogusława Lindę! Tak wyglądał ich ZWIĄZEK!" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany