QUIZ PRL. Czy pamiętasz te modowe hity PRL-u? Sprawdź się w naszym quizie!
Moda czasów PRL-u była przede wszystkim różnorodna i to mimo, a może wbrew ograniczeniom. W pierwszych miesiącach po zakończeniu II wojny światowej na polskich ulicach dominował „styl militarny”. Ubrania z tamtego okresu były przede wszystkim przeróbkami mundurów, męskich spodni, marynarek i płaszczy. Brak materiałów zmuszał do kreatywności, dlatego wykorzystywano też mniej oczywiste tekstylia, takie jak zasłony, koce, a nawet czasze spadochronów. Aktywistki i aktywiści partyjni oraz młodzieżowi rozświetlali swój ubiór czerwonymi krawatami.
W obliczu powojennej rzeczywistości ludzie radzili sobie, jak tylko mogli. Czasopisma, takie jak „Przekrój”, stały się źródłem inspiracji i porad dla czytelników pragnących odzyskać odrobinę dawnego szyku. Na łamach magazynów, nie tylko modowych, można było znaleźć szczegółowe instrukcje, jak wykorzystać dostępne materiały i przerobić je na nowe ubrania.
W czasach stalinizmu moda zachodnia i wszelkie przejawy indywidualizmu w ubiorze były surowo krytykowane. Władze propagowały prosty, tani i „racjonalny” styl ubioru, skupiając uwagę obywateli na wypełnianiu norm produkcyjnych. Wszelkie ozdoby i ekstrawaganckie dodatki postrzegano jako rozpraszacze i symbole dekadencji. Mimo oficjalnych nakazów, wielu ludzi, zwłaszcza młodych, pragnęło wyróżniać się z tłumu i podążać za zachodnimi trendami. Paczki z zagranicy często zawierały modne ubrania, które stawały się przedmiotem handlu i pożądania. Jeździło się po nie na warszawskie „ciuchy”.
Lata 60. w Polsce, podobnie jak na świecie, zrewolucjonizowały sztuczne tworzywa. Halki ze stylonu, koszule non-iron i ortalionowe płaszcze. Powstała też „szwedka”, sportowa odmiana ortalionowego płaszcza – krótka, zapinana na zamek, ze ściągaczami, noszona w komplecie z szerokimi „szwedami”.
Oprócz ortalionu, marzeniem wielu były dżinsy, oficjalnie niedostępne – Levisy i Wranglery. Na początku lat 70. w Szczecinie ZPO Odra uruchomiły produkcję modnej odzieży szytej z dżinsowego denimu.
Urodzeni i wychowani w PRL-u bez trudu zdobędą co najmniej osiem punktów. Wstyd jeśli nikt nie osiągnie sześciu: QUIZ PRL. Czy pamiętasz te modowe hity PRL-u? Sprawdź się w naszym quizie!
Listen on Spreaker.