QUIZ PRL. Powtórka z kolęd. Jak dobrze pamiętasz kolędy, które śpiewaliśmy w PRL-u?
Tradycyjnie w PRL-u w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia nadawano w radiu i telewizji koncerty kolęd i pastorałek. W ten wyjątkowy wieczór władze komunistyczne szły na ustępstwa wobec Kościoła katolickiego. Kto nie mógł lub nie chciał dotrzeć w tę noc do kościoła, słuchał i śpiewał w domu razem z wybitnymi wykonawcami. W państwowych produkcjach brali udział uznani twórcy i wielkie gwiazdy muzyki poważnej, ale też estrady.
Z publikatorów płynęły dźwięki kolęd: „Anioł pasterzom mówił”, „Bóg się rodzi, moc truchleje”, „Chrystus się nam narodził”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Jezus malusieńki”, „Lulajże, Jezuniu”, „Oj, maluśki, maluśki”, „Przybieżeli do Betlejem”, „W żłobie leży”, „Wśród nocnej ciszy”, „Z narodzenia Pana”.
Mimo, że kolędowanie jest jedną ze świątecznych tradycji, pastorałki rozbrzmiewają w kościołach, radiu i telewizji, wszyscy śpiewamy kolędy przy wigilijnym stole, okazuje się, że wielu zna tylko ich pierwsze zwrotki. Czasem tylko kilka wersów powtarzającego się refrenu.
Dlaczego tak się dzieje? Pieśni pastoralne są bardzo stare, mają po 400 lat. Słowa kolęd, choć piękne, spisane są archaicznym językiem, którego nikt dzisiaj nie używa. W naszej pamięci te niezrozumiałe pamięci nie pozostają. Trudno je zapamiętać.
A jak jest z Twoją znajomością najpiękniejszych polskich kolęd? Pamiętasz słowa, czy dośpiewujesz rymy wedle uznania? Sprawdź się w naszym QUIZ PRL. Powtórka z kolęd. Jak dobrze pamiętasz kolędy?