QUIZ PRL. Studniówka w PRL-u: biała bluzka, polonez i oranżada. Czy ktoś to jeszcze pamięta?
W PRL-u bal studniówkowy był znacznie skromniejszy niż dzisiaj, ale wcale nie mniej radosny. Ówcześni maturzyści może nie mieli tak wyszukanych kreacji i wykwintnego menu, ale za to więcej czasu poświęcali na wspólne przygotowania i program artystyczny. Te wyjątkowe bale, mimo upływu lat, wciąż żyją w pamięci ich uczestników.
W nostalgicznym cyklu QUIZY SE tym razemQUIZ z czasów PRL, a w nim 10 pytań tylko dla tych, co świętowali 100 dni do matury. Zapraszamy w podróż do czasów, gdy studniówkową kreacją była biała bluzka, a na stołach królowała oranżada w szklanych butelkach.
Sala gimnastyczna zamiast hotelu
W czasach PRL-u nie było mowy o wynajmowaniu ekskluzywnych sal bankietowych. Studniówki odbywały się w szkołach, najczęściej na sali gimnastycznej. Uczniowie wraz z rodzicami własnoręcznie dekorowali pomieszczenie bibułą, serpentynami i folią aluminiową. Stoły do poczęstunku ustawiano na szkolnych korytarzach, a zamiast wykwintnego cateringu serwowano domowe ciasta i kanapki przygotowane przez mamy maturzystów.
Skromna elegancja studniówkowa
Dzisiejsze maturzystki prześcigają się w wyborze najdroższych sukien, a przygotowania do balu zaczynają miesiące wcześniej. W PRL-u obowiązywał niepisany dress code - dziewczęta zakładały białe bluzki i czarne spódnice za kolano, czasem uzupełnione skromną biżuterią. Chłopcy prezentowali się w garniturach, obowiązkowo pod krawatem. O wizytach u stylistów, makijażystek czy fryzjerów nikt nawet nie marzył. Kto nie miał NRD-owskiej suszarki do włosów lub poczciwej farelki, ten spał z wałkami na głowie.
Jedna studniówka dla wszystkich
Współcześnie każda klasa często organizuje własną studniówkę. W PRL-u organizowano jeden wspólny bal dla wszystkich klas maturalnych. Rozpoczynał się tradycyjnym polonezem, w którym pierwsze pary tworzyli dyrekcja i nauczyciele. Na stołach królowały paluszki, pomarańcze (jeśli udało się je zdobyć), tort i nieodzowna "Perła Bałtyku" - woda mineralna w szklanych butelkach. Nie brakowało też występów artystycznych przygotowanych przez samych maturzystów.
Zabawa do białego rana
Mimo skromnych warunków, zabawy trwały do rana. Młodzież tańczyła przy muzyce granej przez szkolny zespół lub z adapteru. Program artystyczny, często zawierający żartobliwe scenki z życia szkoły, był jednym z najważniejszych punktów wieczoru. Nauczyciele bawili się razem z uczniami, a wspomnienia z tych balów pozostają żywe do dziś.
Jak dobrze pamiętasz studniówki z czasów PRL-u? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie! Przygotowaliśmy 10 pytań, które przeniosą Cię w czasie do lat 60., 70. i 80. Może odnajdziesz w nich własne wspomnienia?
QUIZ PRL. Studniówka w PRL-u: biała bluzka, polonez i oranżada. Czy ktoś to jeszcze pamięta?