Koniec wędlin w Polsce. Czasy PRL

i

Autor: NAC Koniec wędlin w Polsce. Czasy PRL

QUIZ: Życie w PRL-u. Puste sklepy i kartki na zakupy. Pamiętacie?

W PRL dzieci były nagminnie informowane o stanie finansów rodziców. Wiedziały więc, że w domu się nie przelewa i w związku z tym nie miały wymagań, którym trudno byłoby sprostać. Pieniądze, ich brak, konieczne wydatki i sposoby dorobienia do renty czy do pensji były przedmiotem ciągłych rozmów. Jeszcze w latach 70. czarno-biały telewizor był rarytasem, a telefon w domu podnosił status społeczny tego, kto mógł zamawiać budzenie, dzwoniąc do „Pani Zegarynki”. Pamiętacie biedę z czasów PRL-u? Sprawdźcie się w naszym quizie!

QUIZ: Życie w PRL-u

Kolorowy telewizor, w którym ludzie mieli karnację Donalda Trumpa, podwójne oczy i wiele niewyraźnych szczegółów anatomicznych, pojawił się na początku lat 70. Był radziecki i wybuchał. Mimo to był pożądany do tego stopnia, że ludzie kupowali na bazarach również egzemplarze powybuchowe, puste w środku, ale dobrze prezentujące się na tle meblościanek. W PRL-u za Gierka ludzie zakochali się w kolorowym Zachodzie. Chcieli, żeby ich życie wyglądało tak, jak w zagranicznych filmach, pełnych reklam i ładnych opakowań. Wzięli się więc za specyficzny recykling. Wszystko, co sprowadzano np., z RFN czy Francji, a były to drobiazgi, jak pasta do zębów, puszka fasolki czy tzw. soczek z rurką, było przechowywane latami. Puszki po wyklepaniu brzegu były ozdobami szarych kuchni, kartoniki po napojach wisiały przyczepione do słomianych mat – obowiązkowych ściennych „wisielców” w pokojach nastolatków. Jesienią roku 1980 do sklepów obuwniczych rzucono niezwykłe żółte kalosze z matowej gumy, mające wewnątrz coś w rodzaju czerwonych skarpet. Ci, którym rodzice kupili te „niepolskie” kalosze, za sprawą wkładek uznane za ocieplane, przechodzili w nich wiele mroźnych zim. Nie czuli nóg, ale za to czuli się jakoś tak bardziej zagranicznie.

Pamiętacie biedę z czasów PRL-u? Sprawdźcie się w naszym quizie!

QUIZ: Życie w PRL-u. Puste sklepy i kartki na zakupy. Pamiętacie?

Pytanie 1 z 10
W stanie wojennym Polacy poznali herbatę Earl Grey, przysyłaną z Zachodu w charytatywnych paczkach. Aby osiągnąć podobny efekt, dodawali potem do zwykłej herbaty Madras:
Kultowe komedie PRL. Część 1.Groby aktorów filmów Sami swoi, Jak rozpętałem II wojnę światową. Niezapomniani

Daliście radę w naszym quizie? Sprawdźcie się w innych!

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze