Gospodarka Polski

i

Autor: SHUTTERSTOCK

Kryzys gospodarczy

Recesja nadciąga do Polski! Inflacja nie ustępuje, gospodarka słabnie [EKSPERT]

2022-09-09 19:52

Najnowsze dane dotyczące inflacji były negatywnym zaskoczeniem, a perspektywy wciąż pozostają niepewne. Z kolei z gospodarki płyną sygnały nadchodzącego ochłodzenia koniunktury, choć jest szansa na uniknięcie recesji. Wiele zależeć będzie od sytuacji zewnętrznej, głównie na rynku surowców energetycznych oraz kondycji gospodarki niemieckiej - komentuje Tomasz Rzeski, Country Sales Manager Oddziału Inbank w Polsce.

Inflacja się rozpędza, recesja tuż za rogiem

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych był w sierpniu o 16,1 proc. wyższy niż rok wcześniej. To wynik gorszy niż się spodziewano, gdyż ekonomiści zakładali wyhamowanie inflacyjnej presji i ustabilizowanie się wskaźnika w okolicy 15,6 proc. Sierpień zwykle przynosił konsumentom ulgę, ale w tym roku mamy do czynienia ze szczególnymi uwarunkowaniami. Wciąż możliwe jest spełnienie się wcześniejszych prognoz, że inflacja w Polsce szczyt osiągnie właśnie w sierpniu. Jest duże prawdopodobieństwo, że w kolejnych miesiącach jej dynamika będzie niższa. Większą niewiadomą jest sytuacja w nieco dłuższym horyzoncie. Ma to związek przede wszystkim z przesądzoną już podwyżką taryf na energię elektryczną na początku przyszłego roku. Niewiadomą pozostaje jedynie jej skala. Przedstawiciele Urzędu Regulacji Energii zapowiadają, że może ona sięgać kilkudziesięciu procent, ale wielu ekspertów z branży energetyczne ostrzega, że wzrost cen prądu może być znacznie wyższy, wpływając na koszty wielu innych towarów i usług. Nie można wykluczyć najbardziej pesymistycznych scenariuszy, według których inflacja może przejściowo przekroczyć 20 proc. W dalszej części przyszłego roku jej dynamika powinna już się wyraźniej obniżać.

Utrzymujący się wzrost inflacji był jednym z głównych powodów kolejnej podwyżki stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami RPP zdecydowała się na podwyższenie stopy referencyjnej o 25 punktów bazowych, co w konsekwencji powoduje jej wzrost z 6,50 do 6,75 proc. – najwyższego poziomu od listopada 2002 roku. Jest to już jedenasta podwyżka stóp procentowych w trwającym cyklu.

Forum w Karpaczu 2022: Beata Daszyńska-Muzyczka

Polską gospodarkę czeka ostre hamowanie. Już są sygnały

Jednocześnie mamy do czynienia z sygnałami zapowiadającymi osłabienie tempa wzrostu gospodarczego. Dane za drugi kwartał pokazały znaczne obniżenie się dynamiki PKB, ale wciąż mieliśmy do czynienia z jego wzrostem o 5,5 proc., co wciąż jest wynikiem bardzo dobrym. Ostre hamowanie będzie jednak postępować w kolejnych kwartałach. Oficjalne prognozy ministerstwa finansów zakładają średnioroczne tempo wzrostu na poziomie 4,6 proc. w tym roku i zaledwie 1,7 proc. w przyszłym. Ta tendencja powinna doprowadzić do stopniowego łagodzenia polityki pieniężnej, a więc początkowo do wstrzymania się RPP z podwyższaniem stóp procentowych, a w drugiej połowie 2023 r. można się liczyć nawet z ich obniżaniem. Najnowszy odczyt wskaźnika PMI, wyprzedzająco sygnalizującego rozwój sytuacji w przemyśle, sugeruje że hamowanie w gospodarce może być mocniejsze niż się do tej pory spodziewano.

Sonda
Odczuwasz drożyznę i wysoką inflację?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze